Nowy numer 39/2023 Archiwum

Przedszkolaki zapraszają na ŚDM

Zaproszeń na Światowe Dni Młodzieży było już wiele. Zachęcali do tego wolontariusze, a nawet gwiazdy. Jednak najbardziej urocze zaproszenie powstało w... Przedszkolu św. Franciszka w Krakowie.

W krótkich filmikach, które będą publikowane w internecie przez 8 dni, występują kilkuletnie przedszkolaki. Maluchy odgrywają sceny, które pokazują, jak wcielić w życie Osiem Błogosławieństw.

Te niezwykłe zaproszenia można oglądać w internecie już od dwóch dni. Pierwszy filmik pojawił się 28 czerwca i w ciągu jednego dnia zdobył ponad 400 wyświetleń. Przedszkolaki na tym nagraniu zajmują się pierwszym z Ośmiu Błogosławieństw, czyli "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie". W internecie można już obejrzeć również drugie zaproszenie, na którym maluchy pokazują, że każdy, kto płacze, będzie pocieszony.

- Jest to fantastyczny pomysł, a niektóre sceny w wykonaniu dzieci są niesamowicie wzruszające. Wszystko dlatego, że dzieci - chyba jak nikt inny - potrafią przekazać sens tego wszystkiego i są prawdziwe w tym, co pokazują - mówi Ewa Woźniak z Przedszkola św. Franciszka w Krakowie.

Jak również zdradza E. Woźniak, pierwszym pomysłem na zaproszenie pielgrzymów do Krakowa było nagranie hymnu Światowych Dni Młodzieży, jednak znajomi muzycy zauważyli, że ten projekt może być trudny w realizacji. Z kolejnym pomysłem przyszedł jednak Adam Szafraniec z Baśniowej Kapeli, który został reżyserem 8 niezwykłych zaproszeń.

Pomysł zrealizował z kolei Artur Kaszowski, natomiast lektorem został Krzysztof Gadacz, który przeprowadza widzów przez każde z nagrań. Oprócz fragmentu Kazania na Górze z Ewangelii wg św. Mateusza, w którym mowa o błogosławieństwach, przytacza również słowa Ojca Świętego Franciszka. - Jesteśmy Przedszkolem św. Franciszka, dlatego chcieliśmy nawiązać też do tego, o czym mówi papież - tłumaczy E. Woźniak.

Każde zaproszenie zaczyna się od ujęć krakowskich obiektów sakralnych. Możemy zobaczyć m.in. sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, bazylikę Mariacką czy kościół Na Skałce. Z kolei na końcu każdego nagrania można usłyszeć, jak maluchy, ubrane w tradycyjne krakowskie stroje, zapraszają pielgrzymów do Krakowa w 4 językach!

Temat Światowych Dni Młodzieży, Ośmiu Błogosławieństw czy uczynków miłosiernych wcale nie jest przedszkolakom obcy. Dzieci potrafią nawet zaśpiewać hymn Światowych Dni Młodzieży w 3 językach! Nie dziwi więc fakt, że pomysł nagrania tych niezwykłych zaproszeń pokochały również same przedszkolaki.

Zobacz, jak dzieci zapraszają na Światowe Dni Młodzieży:

Przedszkolaki zapraszają na ŚDM - Błogosławieństwo I
Przedszkole św. Franciszka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast