Rycerze Kolumba oraz Klub Honorowych Dawców Krwi "Kropla" organizują na progu wakacji akcję oddawania krwi pod hasłem: "Oddając krew, dajesz życie!". Obędzie się ona w najbliższą niedzielę od godz. 9 do 13.30 w domu katechetycznym w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz lekarze apelują o oddawanie krwi. Odkładane są planowane operacje, a krew jest tylko do nagłych przypadków.
Jak mówi Paweł Put, jeden z podhalańskich Rycerzy Kolumba, banki krwi świecą pustkami, w tym okresie puste są też fotele w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Szczególnie teraz, w czasie wakacji, to płyn na wagę złota. - Musimy go zarezerwować do przypadków nagłych, krwotoków, do wypadków. Jesteśmy zmuszeni radykalnie ograniczyć wydawanie krwi do planowanych zabiegów operacyjnych - donoszą lekarze i pracownicy RCKiK. Jak pokazują statystyki, najcięższymi i najtrudniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Pobrana krew nadaje się do zastosowania przez 35 dni.
Odpowiadając na ten apel, 3 lipca w niedzielę od godz. 9 do 13.30 w domu katechetycznym przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu będzie można oddać krew. Akcja kierowana jest do osób, które już są honorowymi dawcami, ale i do tych, którzy dawcami nie są, ale może chcieliby zostać, tylko jeszcze się wahają.
- Krew może uratować życie człowieka, a my mamy jej na tyle dużo, że śmiało możemy się nią podzielić z potrzebującymi. Potrzeba więc poświęcić trochę dnia, by ją oddać. To naprawdę niezwykłe wydarzenie w życiu każdego, kto się zdecydował. Chcemy zachęcić jak największą grupę osób do włączenia się w naszą wspólną akcję i promować cenną pomoc, jaką możemy nieść innym poprzez oddawanie krwi. Ta akcja wpisuje się także w trwający Rok Miłosierdzia, gdzie papież Franciszek zachęca nas do praktykowania uczynków miłosiernych. Myślę, że oddanie krwi jest pięknym gestem wykonanym z miłości do potrzebującego bliźniego - mówi P. Put.
Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku przez profesjonalny personel medyczny. Krew mężczyźni mogą oddawać nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety - nie częściej niż 4 razy. Przerwa między kolejnymi pobraniami nie może być krótsza niż 8 pełnych tygodni (56 dni).
Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL (może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport). Każda osoba, która decyduje się zostać honorowym dawcą krwi, powinna być zdrowa, wypoczęta oraz przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, a także wypić około 1,5 litra płynów (woda mineralna, soki). W dniu poprzedzającym oddanie krwi nie należy spożywać alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów na minimum 24 h przed oddaniem krwi. Ciężar ciała u takiej osoby nie powinien być mniejszy niż 50 kg.