Bazylikę Bożego Miłosierdzia odwiedzali już Jan Paweł II i Benedykt XVI. Franciszek to jednak pierwszy papież, który zasiadł tu w konfesjonale.
Na początku swojej wizyty w Łagiewnikach papież Franciszek odwiedził klasztorną kaplicę, w której znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.
Spotkał się także z siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz podopiecznymi prowadzonego przez zakonnice ośrodka dla dziewcząt.
Następnie Ojciec Święty wsiadł do papamobile i przejechał przed bazylikę Bożego Miłosierdzia.
Do świątyni papież Franciszek wszedł przez Bramę Miłosierdzia, po czym zasiadł w konfesjonale.
Wyspowiadał on pięcioro młodych, mówiących po włosku, hiszpańsku i francusku. To wolontariusze długoterminowi, którzy przez ostatnie miesiące pracowali w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016.
Wśród spowiadających się wolontariuszy była para Włochów, Argentynka, Brazylijczyk i Polka. Jak przekonują było to doświadczenie, które zapamiętają do końca życia.
- To była najważniejsza spowiedź w moim życiu! Jestem wdzięczny Panu Bogu, że akurat ja mogłem wyznać moje grzechy papieżowi. On jest wspaniałym spowiednikiem! - mówi Valerio Fazio z Włoch.
Z kolei Ton Oliveira z Brazylii przyznaje, że moment tuż przed spowiedzią był bardzo stresujący. - Kiedy stałem w kolejce do konfesjonału, trzęsły mi się kolana, bo nie miałem pojęcia, co się wydarzy za moment. Jednak kiedy spowiedź się zaczęła, cały stres opadł. Papież w tak bliskim kontakcie jest bardzo troskliwą osobą - zupełnie jak prawdziwy przyjaciel - wspomina.
Na symboliczny wymiar tego wydarzenia zwracają uwagę również pozostali pielgrzymi.
- To piękny gest papieża! Spowiedź jest prawdziwym darem od Pana Boga. Właśnie przez to, że Bóg przebacza nasze grzechy, możemy zobaczyć, jak bardzo On nas kocha. To piękne, że papież wyspowiadał tych młodych właśnie tu - w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - przekonuje Lisa z Belgii.
Po udzieleniu sakramentu pojednania Ojciec Święty udał się w stronę sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, by przewodniczyć Mszy św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów z całej Polski.