Wybitni artyści wezmą udział w rozpoczynającym się 15 sierpnia 41. Międzynarodowym Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".
Swój udział zapowiedzieli m.in. pianista Grigorij Sokołow, klawesynistka Elżbieta Stefańska, śpiewaczka Elżbieta Towarnicka, wiolonczelista Iwan Monighetti, gambista i dyrygent Jordi Savall. Festiwal rozpocznie się w połowie sierpnia. Podczas 17 festiwalowych dni odbędzie się 25 koncertów.
- Zaczniemy 15 sierpnia o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej koncertem G. Sokołowa, wirtuoza fortepianu, naszego wypróbowanego przyjaciela - powiedział 11 sierpnia na konferencji prasowej Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu.
Wszystkie koncerty odbywają się we wnętrzach zabytkowych budowli krakowskich, przede wszystkim w kościołach.
- Starałem się przez kilkadziesiąt lat istnienia "Muzyki w Starym Krakowie", by był to festiwal przede wszystkim wykonawców. Starałem się zapraszać najlepszych i najciekawszych wykonawców, dając im jednocześnie wolną rękę w doborze repertuaru. Dawało to bardzo dobre rezultaty, bo nieskrępowani artyści dawali zazwyczaj z siebie to, co najlepsze - wyjaśniał dyrektor Gałoński.
Koncerty festiwalowe są okazją do prezentowania nie tylko muzyków o ugruntowanej pozycji artystycznej. Organizatorzy dają szansę także młodym talentom. - Odbędą się 4 koncerty prezentujące młodych wykonawców. Ubiegłoroczni uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Krzysztof Książek i Szymon Nehring wykonają 31 sierpnia w Filharmonii Krakowskiej, na zakończenie festiwalu, oba koncerty fortepianowe Chopina - poinformował dyr. Gałoński.
Przyjadą również orkiestry zagraniczne z Czech, Litwy i Ukrainy. - Występ "wirtuozów Lwowa", którzy zaprezentują muzykę trzech Mozartów, to rezultat współpracy z lwowskim środowiskiem muzycznym. Od dwóch lat współorganizujemy bliźniaczy festiwal "Muzyka w Starym Lwowie" - przypomniał dyrektor Gałoński.
Wstęp na 3 koncerty będzie wolny: 19 sierpnia o godz. 17 w kościele paulinów na Skałce (ul. Skałeczna 15), gdy Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanesnis" wykona "Motety polichóralne" A. Hakenbergera, 26 sierpnia o godz. 17 w kościele św. Marka (ul. Sławkowska 10), gdy zespół wokalny Triplum wykona psalmy Dawidowe kompozycji m.in. Mikołaja Gomółki, Josquina Deprez, Orlanda di Lasso, Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Johna Dowlanda i Tomasa Luisa de Victoria, oraz 30 sierpnia o godz. 19 w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach (ul. Piękna 2), gdy Królewscy Rorantyści pod dyr. Stanisława Gałońskiego i organista Andrzej Białko wykonają utwory religijne brzmiące niegdyś w katedrze wawelskiej.
Szczegółowy program koncertów można znaleźć na stronie internetowej: www.mwsk.pl.