10 września na Błoniach odbędzie się 5. Bieg Charytatywny Fundacji "Tesco Dzieciom". Czy padnie kolejny rekord uczestników, którzy zjawią się na starcie?
Z roku na rok chętnych do biegania w szczytnym celu jest bowiem coraz więcej, ponieważ organizatorzy biegu myślą o wszystkich: dzieciach, dorosłych, kobietach lubiących szpilki i o całych rodzinach. Całkowity dochód z biegu zostanie przeznaczony na zakup Prodrobota, czyli specjalnego zautomatyzowanego trenażera chodu, który będzie pomagał małym pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi, wadami wrodzonymi układu ruchu i po przebytych wypadkach.
- Prowadząc rehabilitację dzieci z dysfunkcją ruchu, zawsze natrafiamy na ten sam problem. Możemy ćwiczyć z nimi utrzymywanie równowagi czy próbę chodzenia, ale do pewnego momentu, w którym zdarza się, że brakuje nam sztuczek mogących przekonać pacjenta, by przełamał kolejną barierę. Bo dziecko czuje się pewnie, gdy może się o coś oprzeć albo chwycić drabinek. A najtrudniejszy jest pierwszy w pełni samodzielny krok, po którym można już iść dalej - tłumaczy Wiesław Krysa, kierownik Zakładu Fizjoterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.
Przełomem w rehabilitacji może stać się właśnie Prodrobot. - Z tym nowatorskim urządzeniem, skonstruowanym przez fantastycznych chłopaków spod Zabierzowa, zetknąłem się w styczniu. Od razu zakiełkowała mi w głowie myśl, by zaprezentować je w naszym szpitalu. Prodrobot pozwala bowiem - po posadzeniu w nim dziecka - uczyć je wstawania z krzesła, stawiania pierwszych kroków i całego schematu chodzenia - opowiada W. Krysa.
Urządzenie zostało więc zaprezentowane w USD, a w trwającym 3 godziny eksperymencie wzięło udział 3 dzieci, które czuły się znakomicie, wykonując ćwiczenia. - Zamarzyło mi się więc, by trenażer pożyczyć na dłużej. Jego twórcy zgodzili się na tydzień, który okazał się pełnym sukcesem. Wraz z dyrektorem szpitala doszliśmy wtedy do wniosku, że szpital, który jest na tak wysokim poziomie jak nasz, powinien mieć to urządzenie na stałe, by zapewnić dzieciom najlepszą rehabilitację - mówi szef Zakładu Fizjoterapii USD.
Problem w tym, że urządzenie kosztuje aż 250 tys. zł. Na szczęście znalazła się instytucja, która pomysł chwyciła i znalazła sposób na to, by szpitalowi przyjść z pomocą. To Fundacja "Tesco Dzieciom", która już od kilku lat wspiera placówkę, organizując m.in. coroczny bieg charytatywny. Całkowity dochód z niego, rozliczany co do grosza, zawsze daje dużo radości chorym dzieciom, ich rodzicom i całemu personelowi USD.
- Tegoroczny, piąty bieg już po raz kolejny będzie wspierał nasz zakład, za co fundacji z całego serca dziękujemy. Nie będzie też przesady w tym, że powiem, iż kocham tych ludzi, którzy chcą nam pomagać, i którzy w dodatku potrafią zmobilizować innych ludzi do włączenia się w to wspólne dzieło. Bo startując w biegu, każdy robi coś dobrego dla siebie, czyli dla swojego zdrowia, oraz dla naszych małych pacjentów - nie kryje radości W. Krysa, który - jako absolwent AWF - jest wielkim fanem sportu.
- Oprócz możliwości wystartowania w biegach na dystansach 3,5 (bieg rodzinny) i 10 km (bieg indywidualny), a także w biegu kobiet na szpilkach (na dystansie 100 m, obcas buta powinien mieć min. 7 cm) i dziecięcych zawodach biegowych, organizatorzy przygotowali wiele konkursów i zabaw dla wszystkich członków rodzin, bez względu na wiek. Dodatkowo w programie wydarzenia znajdą się również liczne warsztaty i atrakcje promujące zdrowy tryb życia - zachęca Natalia Adamska-Golińska, rzecznik szpitala, dodając, że zapisy na bieg prowadzone są już przez internet (www.zapisy.sts-timing.pl). W dniu biegu będzie się także można zapisać w biurze zawodów.
Co ważne, impreza po raz pierwszy będzie miała charakter ogólnopolski. - Choć główny bieg odbędzie się w Krakowie, to akcję „wyBIEGAM poMOC” wesprzeć może każdy. Wystarczy wejść na stronę: www.fundacjatesco.pl, kupić specjalną charytatywną koszulkę i 10 września pobiec w niej w dowolnym miejscu w Polsce - w dowód solidarności z potrzebującymi dziećmi. Także dochód ze sprzedaży koszulek zostanie przeznaczony na zakup trenażera - dodaje Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji "Tesco Dzieciom".
Jak dodaje, pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie jest wielu. Część z nich trafiła tu w ciężkim stanie, ale dzięki dobremu przygotowaniu lekarzy i specjalistycznemu sprzętowi dzieci mają szansę na powrót do zdrowia. W starciu z chorobą ważne jest jednak, by mali pacjenci odnaleźli w sobie moc do walki. To właśnie dlatego uczestnicy biegu wystartują pod hasłem: „wyBIEGAM poMOC”.
- Dzięki czterem poprzednim edycjom Biegu Charytatywnego Fundacja "Tesco Dzieciom" przekazała już 412 tys. zł na rzecz USD, co pozwoliło na wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny sali rehabilitacyjnej w Zakładzie Fizjoterapii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, świetlic Kliniki Onkologii i Hematologii oraz świetlic w Klinice Neurologii Dziecięcej - wyjaśnia K. Michalska-Miszczyk.
Bieg rozpocznie się o godz. 11, a szczegóły dotyczące zapisów i wszystkich dystansów można znaleźć na: www.fundacjatesco.pl/blog.