W archidiecezji krakowskiej trwają Dni Katechetyczne, podczas których bp Grzegorz Ryś podzielił się pomysłami na nowy rok szkolny.
Światowe Dni Młodzieży były wielkim wydarzeniem, które dało młodym doświadczenie Kościoła powszechnego. Teraz o potencjał, który w tym czasie narodził się w młodzieży, powinni zatroszczyć się katecheci w nadchodzącym roku szkolnym.
Bp Ryś podsuwa więc nauczycielom religii kilka wskazówek i podpowiada, co zrobić, by nie zginął entuzjazm, który rozbudziło w młodych spotkanie z papieżem.
- Zobaczyliśmy w czasie Światowych Dni Młodzieży, że działa ten model Kościoła, do tworzenia którego papież Franciszek ciągle namawia. Mówi on o bliskości, towarzyszeniu i włączeniu. To się sprawdza! - uważa bp Ryś.
Dlatego też jedną z propozycji biskupa jest przekształcenie komitetów parafialnych, które zostały utworzone przed Światowymi Dniami Młodzieży, w osobne wspólnoty, które miałyby się nazywać "Mateusz 25". Nazwa tych grup nie jest przypadkowa. W 25. rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza znajduje się tekst: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!".
- To jest słowo, które papież zostawił jako główne przesłanie dla młodych ludzi i z którym ich posyła. Jest tam wymienionych 14 uczynków miłosiernych co do ciała i duszy. Niech ci ludzie, będąc w tych małych grupach, pomyślą, który z 14 uczynków miłosierdzia jest obszarem, w jaki oni chcieliby się zaangażować. To bardzo bogata oferta - zapewnia bp Ryś.
Zachęca również, by do tych wspólnot zaprosić także młodych parafian, którzy brali udział w Światowych Dniach Młodzieży. Dzięki temu wszyscy wspólnie mogliby świadczyć miłosierdzie.
Kolejną propozycją bp. Rysia jest spotkanie, które miałoby zgromadzić wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży z archidiecezji krakowskiej. Odbędzie się ono już 13 października w Tauron Arenie. Jednak zanim młodzi zbiorą się w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce, bp Ryś ma do nich dwa pytania. Chciałby dowiedzieć się, co każdemu z nich powiedział papież Franciszek oraz co młodzi chcą z tym przekazem zrobić. - To spotkanie będzie także po to, żeby te głosy zebrać, nawzajem się zobaczyć, razem przeżyć Eucharystię i pomyśleć, co dalej - zapowiada bp Ryś.
Ponadto ma on również niespodziankę dla wszystkich tych, którzy spotykali się co miesiąc na rekolekcjach "Dla nas i całego świata". Już od listopada powrócą one do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w niezmienionej formie. Na każde z 7 spotkań zaproszony zostanie gość specjalny, który wygłosi konferencję. Następnie wszyscy wezmą udział w Mszy św., po której odbędzie się uwielbienie.
Jak zdradza bp Ryś, przedłużeniem iskry miłosierdzia, o którą modlono się podczas dotychczasowych spotkań, będzie ogień płynący od samego Ducha Świętego. Zmieni się mianowicie tematyka spotkań. Tym razem nie będą to uczynki miłosierne, lecz dary Ducha Świętego.
Ostatnią z propozycji biskupa jest kolejna edycja rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z Krakowa i okolic. Podobnie, jak w ubiegłym roku, odbędą się one w Tauron Arenie. Wstępnie spotkania te zaplanowano na 28 i 29 marca 2017 roku.
Ponadto przygotowano również 3-dniowe rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Suchej Beskidzkiej. Przez pierwsze 2 dni grupy ewangelizacyjne będą spotykały się z uczniami w szkołach, a trzeciego dnia wszyscy spotkają się na wspólnej modlitwie.
Archidiecezjalne Dni Katechetyczne trwać będą do piątku 26 sierpnia. Do duchownych i świeckich katechetów z całej archidiecezji przemawia także kard. Stanisław Dziwisz, który również zachęca, by wykorzystali oni potencjał tkwiący w młodzieży po ŚDM.
- Rodzi się potrzeba, by na katechezie nie tylko uczyć o Bogu, ale prowadzić do autentycznego spotkania z Nim w słowie i sakramentach. Katecheta powinien przekazywać swoim uczniom to, czym sam żyje. Ma on być nauczycielem, ale przede wszystkim świadkiem żywej wiary i zdrowej moralności - tłumaczy kard. Dziwisz.