Nowy numer 39/2023 Archiwum

Unijne dotacje dla MHMK i MIM

Ponad 57 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

15 września w Pałacu Krzysztofory umowę w tej sprawie podpisał Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Miejsce na tę uroczystość zostało wybrane nieprzypadkowo. Po pierwsze dlatego, że Pałac Krzysztofory to główna siedziba MHMK. Po drugie - to właśnie Krzysztofory zostaną wyremontowane dzięki unijnej dotacji. Muzeum dostało na ten cel aż 29 mln zł, przy czym całkowity koszt modernizacji to 42 mln zł. Prace mają potrwać do maja 2020 r.

Muzeum Inżynierii Miejskiej otrzymało natomiast dofinansowanie (w kwocie ponad 28 mln zł) na rewaloryzację zabytkowego zespołu zajezdni tramwajowej. Całkowity koszt projektu przekracza 40 mln zł, a inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca 2021 r.

- Uruchamiamy piękne projekty. Decyzje są przygotowane, podpisane, podjęte, trzeba tylko je realizować i będziemy mieli piękne efekty - mówił wicepremier Gliński. - Dziedzictwo narodowe i zabytki są mechanizmem rozwojowym, a w Polsce przełamywane są stereotypy o tym, że kultura jest tylko czymś dodatkowym, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy - dodał.

Przekonywał również, we współczesnym świecie zabytki, dziedzictwo i inwestycje w kulturę są mechanizmami rozwojowymi, napędzającymi gospodarkę, poprawiającymi jakość naszego funkcjonowania i nadającymi sens ludzkiemu życiu, bowiem turystyka, estetyka i klimat miasta przekładają się na kwestie gospodarcze.

- Muzea muszą poszukiwać nowych form wyrazu, by przekazywane przez nie treści były zrozumiałe dla młodego pokolenia oraz wzbudzały emocje - tłumaczył minister Gliński.

W ramach inwestycji "Krzysztofory od nowa - Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego" wykonane zostaną modernizacja i remont wszystkich kondygnacji tzw. skrzydła wschodniego pałacu wraz z instalacjami i sieciami. Kupione ma zostać również wyposażenie multimedialne i pozostały sprzęt, niezbędny do wprowadzenia w tej części pałacu nowej, wieloaspektowej wystawy stałej oraz programu edukacyjno-kulturowego.

Z kolei projekt "Muzeum Inżynierii Miejskiej - Rewaloryzacja zabytkowej siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na potrzeby nowoczesnego muzeum nauki i techniki" zakłada przebudowę i rozbudowę zabytkowego zespołu zajezdni tramwajowej, w tym prace polegające na udostępnieniu dla zwiedzających piwnic, które dotychczas nie były dostosowane do prowadzenia działalności kulturalnej. Dodatkowo wykonana zostanie kompleksowa konserwacja trzech zabytkowych tramwajów, modernizacja wystaw stałych oraz zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast