Pastorał i trzy mitry po kard. Franciszku Macharskim trafiły do skarbca katedry wawelskiej. Na ręce ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii katedralnej, przekazał je kard. Stanisław Dziwisz.
- Będą świadczyć o ciągłości posługi biskupów krakowskich. Dołączą do przechowywanych u nas szat liturgicznych i pastorałów po poprzednikach ks. kard. Macharskiego. W Muzeum Katedralnym przechowywane są m.in. pamiątki po kardynałach: Sapiesze i Wojtyle - powiedział 30 września ks. Sochacki.
Przechowywane przez katedrę zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne nie mają jednak charakteru czysto muzealnego.
- Używamy je podczas liturgii w katedrze. Być może więc także pastorał ks. kard. Macharskiego będzie kiedyś użyty - dodaje proboszcz parafii katedralnej.
Pamiątek związanych z życiem i działalnością zmarłego 2 sierpnia kard. Macharskiego pozostało sporo.
- Część z nich pokazaliśmy w 2007 r. na wystawie z okazji 80-lecia urodzin metropolity. Jako muzeum wiele mu zawdzięczamy. To on zdecydował o powołaniu naszej placówki i wybrał dla niej miejsce przy ul. Kanoniczej.
Pokazano wówczas z jednej strony fotografie i dokumenty oficjalne, m.in. ręcznie pisane dyplomy nominacji arcybiskupiej i kardynalskiej oraz ordery Zakonu Maltańskiego i Legii Honorowej, z drugiej zaś pamiątki będące świadectwami bliskich związków z diecezjanami, np. legitymację nr 1/99 Honorowego Ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy szpadę górniczą podarowaną przez górników z Wieliczki.
Były także świadectwa bardziej osobiste, np. fotografia gimnazjalisty Macharskiego w marynarce z krzyżem harcerskim w klapie i kołnierzem koszuli a la Słowacki, obok której prezentowano zaś ten sam kilkudziesięcioletni krzyż harcerski.