Trzeźwa mama - zdrowy maluch

- Świadomość kobiet w kwestii spożywania alkoholu w czasie ciąży jest wciąż niewystarczająca - zauważa Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Jak przekonują specjaliści, problem spożywania alkoholu w czasie ciąży jest bardzo poważny. Dziś na świat przychodzi bowiem 1,7 proc. noworodków z nieodwracalnymi zaburzeniami spowodowanymi piciem alkoholu w ciąży. - W świat powinno pójść przesłanie, że jeżeli chcemy mieć zdrowe dziecko, a przynajmniej nieobarczone problemem zmian chorobowych, które powoduje alkohol, to ciąża powinna być wolna od alkoholu - mówi Stanisław Stępniewski, dyrektor WSSD im. św. Ludwika. - Świadomość kobiet odnośnie spożywania alkoholu w czasie ciąży jest wciąż niewystarczająca - dodaje.

Zmiany u dziecka w okresie płodowym, spowodowane alkoholem są nieodwracalne, a objawy choroby bardzo ciężko zdiagnozować. Całkowitą ochronę przed zatruciem płodu daje jedynie abstynencja w czasie ciąży.

Najcięższą postacią zatrucia płodu alkoholem jest FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Jednak u dzieci może występować również cały zespół objawów towarzyszących zatruciu, specjalistycznie określany terminem FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders). Tymi objawami mogą być m.in. zaburzenia zachowania, wady narządów wewnętrznych, uszkodzenie centralnego układu nerwowego, a nawet dysmorfia, czyli inna budowa twarzoczaszki.

Jak jednak zauważa S. Stępniewski, rozpoznanie choroby jest dopiero wstępem do późniejszych działań. Najczęściej chorymi dziećmi opiekują się psychologowie i psychiatrzy. Rzadziej natomiast stosuje się leczenie farmakologiczne. - Możemy jedynie poprawić komfort ich życia i przystosować do funkcjonowania w społeczeństwie - tłumaczy S. Stępniewski.

Edukacja w tym zakresie powinna być więc znacznie szersza. - Musimy przeorać także świadomość wielu lekarzy, w tym ginekologów - zauważa z kolei Adam Chrapisiński, dyrektor Małopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Wszystko m.in. przez rozpowszechniany - nawet przez samych lekarzy - mit o tym, że lampka wina w ciąży nie szkodzi dziecku, a wręcz jest wskazana, ponieważ zwiększa liczbę czerwonych krwinek. Informację tę dementują lekarze Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego św. Ludwika i podkreślają, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może trwale zaszkodzić dziecku.

Z uwagi na to, już po raz drugi w Krakowie zostanie zorganizowana konferencja szkoleniowa, poruszająca problem spożywania alkoholu w czasie ciąży. Rozpocznie się ona we wtorek 4 października o 9.45 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.

Poruszone zostaną tam tematy związane z zapobieganiem i diagnozowaniem FASD. Będzie mowa m.in. o konsekwencjach spożycia alkoholu dla płodu oraz o cechach charakterystycznych chorego dziecka, które może dostrzec psycholog. Będzie ona zaadresowana w szczególności do lekarzy i psychologów, ale również do nauczycieli i wychowawców, którzy na co dzień obserwują zachowania dzieci. To właśnie oni mogą jako pierwsi zauważyć, trudne do wykrycia objawy FASD, a następnie wspomóc rodziców w dalszych działaniach. W Krakowie specjalistyczną pomoc można uzyskać w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, działającym przy szpitalu św. Ludwika.

Organizatorami wtorkowej konferencji są: Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ.

Trzeźwa mama - zdrowy maluch   Musimy przeorać także świadomość wielu lekarzy, w tym ginekologów - mówią specjaliści zajmujący się problemem FAS Paulina Smoroń /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..