Spotkanie „Are You Ready? Yes!”, które 28 października odbyło się w krakowskiej Tauron Arenie, było tylko pierwszym krokiem w kontynuacji Światowych Dni Młodzieży.
Jak podkreślał bp Grzegorz Ryś, pierwsze wydarzenie było po to, żeby „zobaczyć, ilu nas było”, a także zebrać i opisać wrażenia uczestników Światowych Dni Młodzieży. Stąd w programie znalazły się świadectwa i wybrane wypowiedzi ze specjalnie przeprowadzonej ankiety. Młodzi ludzie odpowiadali w niej na dwa pytania: „Co osobiście usłyszałeś od papieża? Co teraz zamierzasz z tym zrobić?”. – Każdy z nas przeżył co innego w czasie ŚDM – tłumaczył jeszcze przed spotkaniem bp Ryś. Przekonywał wtedy, że zupełnie inne wspomnienia zachowali biskupi, do których papież przemawiał w katedrze na Wawelu, młodzi uczestnicy ŚDM, wolontariusze, a jeszcze inne ci, którzy przyjmowali pielgrzymów w swoich domach. Jednocześnie bp Grzegorz podkreślał, że nie chodzi tylko o wspominanie wydarzeń z ostatniego tygodnia lipca. – Chcemy pomnażać to, co się wtedy dokonało, a do tego potrzeba systematyczności – mówił.
Dlatego na każdym wydarzeniu w ramach odbywającej się pod wspólnym hasłem: „ŚDM. Jesteśmy razem” kontynuacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie uczestnicy mają otrzymywać zaproszenie na kolejne spotkanie. 28 października obecni w Tauron Arenie zostali zaproszeni na 13 listopada w to samo miejsce. Wtedy odbędzie się tam dziękczynno-uwielbieniowy koncert „Bóg liczy na ciebie!”. Koncert ma transmitować TVP1.
Kolejne wydarzenie będzie miało miejsce już w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i będzie kontynuacją poprzedzających ŚDM rekolekcji „Dla nas i całego świata”. Co miesiąc do łagiewnickiej bazyliki przyjeżdżało kilka tysięcy osób. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy śledziło rekolekcje za pośrednictwem m.in. radia i transmisji internetowej. – To było piękne, ale nie frekwencja była najważniejsza – mówi ks. Rafał Marciak, który pracował w sekcji pastoralnej komitetu organizacyjnego krakowskich ŚDM. Podkreśla, że organizatorzy czuli potężne działanie modlitwy uczestników rekolekcji. – Po każdym takim spotkaniu ruszało wiele trudnych spraw, z którymi boksowaliśmy się przez cały miesiąc – opowiada ks. Marciak.
W nowej formule rekolekcje będą się odbywać pod hasłem: „Ogień dla nas i całego świata” i będą poświęcone darom Ducha Świętego. Podobnie jak do tej pory, całość rozpoczynać będzie konferencja gościa specjalnego. Następnie będą Msza św. oraz uwielbienie. – Chcemy zaprosić na rekolekcje także młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania – mówi bp Ryś. – To fantastyczni młodzi ludzie, którzy potrzebują nie tylko systematycznej katechezy, ale doświadczenia wiary, doświadczenia tego, kim jest Duch Święty. To im chcemy dać – zapowiada.
Pierwsze spotkanie zaplanowano na 26 listopada – początek o godz. 16.30.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się