Nowy numer 13/2024 Archiwum

Młodym trzeba przekazywać najwyższe wartości

Tradycyjny list na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia napisał do mieszkańców archidiecezji krakowskiej ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Już na wstępie odniósł się on do opisu męczeństwa św. Szczepana, wskazując, że w pierwotnym Kościele cierpienia zapowiedziane przez Chrystusa pomogły nawróceniu wielu. Przypomniał również jak nawrócenia doznał Szaweł - wydarzenie to opowiada obraz "Nawrócenie św. Pawła" Caravaggia, na którym widzimy, jak Szaweł został ogarnięty w całości niezwykłym światłem, które symbolizowało obecność Boga.

- Scena ta dobrze ukazuje podwójne znaczenie słowa "dojrzeć", które - podobnie jak w życiu Apostoła Narodów - również dla wielu młodych ludzi oznacza "dostrzec prawdę, by w jej świetle stać się dojrzałym" - zauważył ks. prof. Zyzak.

Zaznaczył również, że Kościół katolicki od wieków służy procesowi formowania młodych w szkołach i na uniwersytetach. Pomimo niżu demograficznego, z którym zmaga się Europa i Polska, krakowska uczelnia stale jednak stara się poszerzać swoją ofertę, wiedząc, że "młodość to szczególny okres w życiu człowieka, w którym kształtuje się osobowość".

Ks. Zyzak przywołał przy tym słowa Jana Pawła II, którymi zwrócił się on do młodzieży na Filipinach w 1981 r.: "Co znaczy być młodym? Być młodym znaczy posiadać w sobie nieustanną nowość ducha, nieustannie poszukiwać dobra i wytrwale dążyć do celu [...]. Kościół nie obawia się intensywności waszych uczuć. Ona jest znakiem żywotności" - mówił wtedy Ojciec Święty.

Rektor UPJPII dodał także, że przykład młodzieńczego entuzjazmu dały niedawne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i podziękował wszystkim pracownikom, studentom i doktorantom uczelni za wkład w ich przygotowanie, podkreślając, że w ramach tych prac można było dostrzec, że studenci to młodzi ludzie, którzy dojrzewają w świetle prawdy, dobra i piękna.

Nie ma on także wątpliwości, że naszym wspólnym zadaniem jest przekazywanie młodemu pokoleniu najwyższych wartości. Wspomniał przy tym słowa beatyfikowanego we wrześniu ks. Władysława Bukowińskiego, apostoła Kazachstanu, o tym, że większym niebezpieczeństwem od prześladowania wiary jest odseparowanie dzieci i młodzieży od możliwości spotkania Boga.

- Również obecnie młode pokolenie stoi przed zagrożeniami: pochłonięte przez media elektroniczne, przytłoczone przez nadmiar zajęć, często nie ma czasu na głębsze relacje nie tylko z rodziną, ale i z Bogiem - napisał ks. Zyzak.

Dziękując za dotychczasową pomoc i składając życzenia Bożego błogosławieństwa w nowym roku, rektor zaprosił młodych do studiowania na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Zaproszenie na Uniwersytet Trzeciego Wieku skierował z kolei do tych, dla których młodość jest stanem ducha.

- Niech nowo narodzony Chrystus pomaga nam wszystkim dojrzewać w blasku Jego miłosierdzia. Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i nowego roku - zakończył swój list rektor UPJPII.

Dziś w kościołach zbierana jest też składka na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. „Z radością, ale i dumą obserwuję działalność i rozwój Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Drodzy Bracia i Siostry, dzięki waszej przychylności, modlitwie oraz wsparciu dzieło papieża Polaka może wciąż przyczyniać się do rozwoju nauki i kultury polskiej ” - napisał z kolei do wiernych archidiecezji krakowskiej ustępujący metropolita kard. Stanisław Dziwisz.

Hierarcha podkreślił, że uczelnia doskonale wypełnia zadania wpisane w uniwersytecką ideę krakowską oraz kształtuje i rozwija w młodych ludziach postawy zgodne z intelektualnym i duchowym dziedzictwem swojego patrona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy