Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sylwester Do Woli

Ta historia zaczęła się od Światowych Dni Młodzieży, po których dla pewnej grupy wolontariuszy już nic nie mogło być po staremu. Dziś zapraszają wszystkich do Woli - dosłownie i w przenośni.

Marek Patecki w ostatnim tygodniu lipca miał ugościć w Woli Więcławskiej w gminie Michałowice ok. 500 pielgrzymów ŚDM. Przyjął... kilka razy więcej - aż 5,5 tys. osób!

- Do Woli Więcławskiej przyjechaliśmy bez oczekiwań, za to z niełatwym zadaniem, by rozlokować, nakarmić i zaopiekować się tak dużą liczbą pielgrzymów. Nikt z nas nie przypuszczał, jak szczęśliwi, urzeczeni i wzmocnieni, by dalej działać, wyjedziemy. Nasze drogi splątały się dzięki ŚDM i dzięki temu spotkaniu chcemy budować dalej - mówi Marysia Woźniak, jedna z ŚDM-owych wolontariuszek, która bardzo mocno wzięła sobie do serca słowa papieża przekonującego młodych, by wstali z wygodnej kanapy i zaczęli działać.

Dodatkowym impulsem do rozwinięcia skrzydeł było też to, że młodzi dostali konkretne pole do tego działania, czyli rozległe tereny Woli Więcławskiej, na których podczas ŚDM powstały wielkie pole namiotowe oraz budynek mogący pomieścić ponad 200 osób. To wszystko tworzy Centrum "Macierz Polonii", którego prezesem jest właśnie M. Patecki. Po ŚDM, będąc pod wielkim wrażeniem pracy wolontariuszy, powiedział on również, że takiej armii młodych nie wolno zmarnować. A młodym dwa razy takich słów powtarzać nie trzeba.

- To, czego sami doświadczyliśmy - siły współpracy dla dobrego celu, relacji, na których można polegać, i wiary - chcielibyśmy przekazać dalej i zarazić tym innych. Zapraszamy więc w nasze szeregi ludzi młodych, między 24. a 35. rokiem życia, którzy szukają swojego miejsca w życiu, w Kościele, na rynku pracy... - dodaje M. Woźniak.

Te szeregi to Stowarzyszenie "Do Woli", które właśnie powstało, i które swoją działalność zainauguruje w nocy z 31 grudnia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. sylwestrem "Do Woli". Będzie to prawdziwa uczta dla ciała i ducha, z której czerpać będzie można - rzecz jasna - do woli.

Stowarzyszenie na pierwszym miejscu stawia bowiem Pana Boga, z którym warto zbudować budować dom na skale, bo wtedy przetrwa się każdą wichurę i burzę. Nie bez powodu więc sylwester rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.30.

- W stowarzyszeniu chcemy rozwijać trzy sfery. Pierwszą z nich jest serce, czyli duchowość. Druga to rozum bazujący na miłości do ojczyzny, patriotyzmie, historii oraz mądrej przedsiębiorczości bez rozpychania się łokciami. Trzecia strefa to wola będąca w nazwie naszej miejscowości. Dla nas to słowo ma jednak głębsze znaczenie, ponieważ oznacza naszą wolną wolę, temperament oraz charakter, czyli to wszystko, co chcemy mądrze rozwijać i poszerzać intelektualne horyzonty - tłumaczy M. Woźniak.

Sylwestra nie udałoby się jednak zorganizować bez pomocy wielu osób dobrej woli, które postanowiły dołożyć swoją cegiełkę do wielkiego dzieła. Muzykę na żywo zagwarantuje więc Andrzej Stojewski, lider zespołu muzycznego z Tenczynka i kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Tenczynku. Podczas nocy wszyscy goście mogą też liczyć na 3 posiłki na ciepło, tzw. zimną płytę i napoje, a nowy rok zostanie powitany toastem (lampką czerwonego wina z największej polskiej winnicy), tortem i pokazem sztucznych ogni.

Koszt uczestnictwa w sylwestrze "Do Woli" wynosi jedynie 70 zł (z transportem Kraków-Wola Więcławska-Kraków - 82 zł). Szczegółowe informacje o zapisach można znaleźć na profilu Stowarzyszenia "Do Woli" na Facebooku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy