Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Marek Lasota dyrektorem Muzeum AK

Były szef krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odebrał 16 stycznia nominację na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej.

Marek Lasota będzie następcą Janusza Mierzwy, który kierował tą placówką muzealną w latach 2013-2015, i Joanny Mrowiec, pełniącej obowiązki szefa placówki w latach 2015 i 2016. Jego kadencja dyrektorska potrwa 7 lat. Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" mieści się przy ul. Wita Stwosza, w zabytkowym budynku należącym niegdyś do zabudowań austriackiej Twierdzy Kraków. Jest wspólnym przedsięwzięciem samorządów Krakowa i województwa małopolskiego. Po zakończonym w 2011 r. generalnym remoncie i przebudowie wnętrza w 2012 r. w budynku otwarto wystawę stałą, poświęconą dziejom Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. We wciąż powiększanych zbiorach znajduje się kilka tysięcy muzealiów, m.in. broni i umundurowania. Syn dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" przekazał do muzeum mundur ojca. Placówka posiada również kilkunastotysięczną kolekcję dokumentów i prasy podziemnej.

56-letni M. Lasota jest z wykształcenia polonistą i historykiem. Studiował na UJ i PAT, gdzie w 2009 r. obronił doktorat z historii Kościoła. Owocem jego badań naukowych są m.in. książki: "Donos na Wojtyłę" i "Wojtyła na podsłuchu". Od 2000 r. pracował w krakowskim oddziale IPN, od 2007 do 2016 r. był jego szefem. Następnie został pełnomocnikiem prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi.

Nowy dyrektor Muzeum AK angażował się również w działalność społeczną i polityczną. W latach 80. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1991-1993 był posłem na Sejm z ramienia Porozumienia Centrum. Później był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 2002-2010 i 2011-2014 był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od 2014 r. był z ramienia PiS radnym Rady Miasta Krakowa oraz jej wiceprzewodniczącym. W związku z objęciem funkcji dyrektora Muzeum AK M. Lasota złoży swój mandat radnego.

Nowy dyrektor jest również wykładowcą krakowskiej Akademii "Ignatianum" i członkiem katolickiego bractwa "Fraternitas Jesu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama