Były szef krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odebrał 16 stycznia nominację na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej.
Marek Lasota będzie następcą Janusza Mierzwy, który kierował tą placówką muzealną w latach 2013-2015, i Joanny Mrowiec, pełniącej obowiązki szefa placówki w latach 2015 i 2016. Jego kadencja dyrektorska potrwa 7 lat. Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" mieści się przy ul. Wita Stwosza, w zabytkowym budynku należącym niegdyś do zabudowań austriackiej Twierdzy Kraków. Jest wspólnym przedsięwzięciem samorządów Krakowa i województwa małopolskiego. Po zakończonym w 2011 r. generalnym remoncie i przebudowie wnętrza w 2012 r. w budynku otwarto wystawę stałą, poświęconą dziejom Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. We wciąż powiększanych zbiorach znajduje się kilka tysięcy muzealiów, m.in. broni i umundurowania. Syn dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" przekazał do muzeum mundur ojca. Placówka posiada również kilkunastotysięczną kolekcję dokumentów i prasy podziemnej.
56-letni M. Lasota jest z wykształcenia polonistą i historykiem. Studiował na UJ i PAT, gdzie w 2009 r. obronił doktorat z historii Kościoła. Owocem jego badań naukowych są m.in. książki: "Donos na Wojtyłę" i "Wojtyła na podsłuchu". Od 2000 r. pracował w krakowskim oddziale IPN, od 2007 do 2016 r. był jego szefem. Następnie został pełnomocnikiem prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi.
Nowy dyrektor Muzeum AK angażował się również w działalność społeczną i polityczną. W latach 80. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1991-1993 był posłem na Sejm z ramienia Porozumienia Centrum. Później był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 2002-2010 i 2011-2014 był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od 2014 r. był z ramienia PiS radnym Rady Miasta Krakowa oraz jej wiceprzewodniczącym. W związku z objęciem funkcji dyrektora Muzeum AK M. Lasota złoży swój mandat radnego.
Nowy dyrektor jest również wykładowcą krakowskiej Akademii "Ignatianum" i członkiem katolickiego bractwa "Fraternitas Jesu".