Nowy numer 4/2021 Archiwum

Pierwsze nominacje abp. Jędraszewskiego

Metropolita krakowski mianował wikariuszy generalnych, moderatora oraz kanclerza krakowskiej kurii.

Wikariuszami generalnymi zostali bp Jan Szkodoń, bp Grzegorz Ryś i bp Damian Muskus - otrzymali oni od biskupa diecezjalnego delegowaną władzę wykonawczą.

Metropolita mianował również bp. Jana Szkodonia moderatorem krakowskiej kurii. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, moderator kurii jest odpowiedzialny za koordynowanie załatwianych w kurii spraw administracyjnych. Czuwa on także nad tym, aby pozostali pracownicy kurii właściwie wypełniali swoje funkcje.

Nowym kanclerzem kurii został ks. Tomasz Szopa. Dotychczasowy kanclerz, ks. Piotr Majer, podejmuje pracę akademicką na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Jana Pawła II, gdzie otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. Jednocześnie będzie pełnił funkcję delegata arcybiskupa krakowskiego ds. sakramentalnych.

Nowy kanclerz krakowskiej kurii urodził się w Proszowicach (diecezja kielecka) w 1974 roku. W 1988 r. wraz z rodzicami i siostrą przeprowadził się do Krakowa i zamieszkał na terenie parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. W latach 1989-1993 uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1998 roku. W 1997 r. w ramach programu Tempus-Erasmus studiował na uniwersytecie Paris Ouest Nanterre La Défense w Paryżu. W latach 1998-2001 odbył aplikację sędziowską przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie i zakończył ją egzaminem sędziowskim. Równolegle z odbywaniem aplikacji pracował w kancelarii adwokackiej prof. Elżbiety Traple w Krakowie.

W 2001 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2006 r. z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W latach 2006-2008 był wikariuszem parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie. Od 2006 do 2011 r. pracował jako konsultant ds. prawnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W latach 2006-2009 studiował prawo kanoniczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2011 r. pełnił funkcję sekretarza i kapelana kard. Stanisława Dziwisza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama