We wtorek 7 lutego delegacja Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 przyjechała do Krakowa, by poznać doświadczenia Polaków z organizacji minionych Światowych Dni Młodzieży.
Właśnie w tym celu z członkami KO ŚDM Kraków 2016 spotkali się abp José Domingo Ulloa, przewodniczący KO ŚDM 2019, ks. Romulo Aguilar, koordynator generalny przygotowań oraz Victor Chang, sekretarz generalny. - Jestem dużo spokojniejszy, bo te spotkania w Krakowie pokazują, że Kościół jest prawdziwą wspólnotą braci. Ci starsi dla nas bracia z Krakowa dzielą się swoim doświadczeniem - mówił arcybiskup Panamy.
Na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami organizatorzy ŚDM zaznaczyli, że szczególnie istotną kwestią podczas przygotowań jest dla nich logistyka zakwaterowania, transportu i organizacja wyżywienia. - To są obszary bardzo newralgiczne w naszym przypadku i chcemy poznać doświadczenie Polaków, by jak najlepiej to zorganizować u nas. Wiemy, że Światowe Dni Młodzieży to nie tylko uczta dla ducha, ale również dla ciała, więc wszystkie te trzy aspekty są bardzo ważne - mówił abp José Domingo Ulloa.
Tłumaczył też, że KO ŚDM 2019 spodziewa się od 300 do 500 tys. zarejestrowanych pielgrzymów, choć korzystając z doświadczeń poprzednich krajów, podczas Wydarzeń Centralnych spodziewa się nawet 1 mln pielgrzymów. - Jesteśmy otwarci na przyjęcie całej młodzieży, która chce przyjechać. Nie tylko otwieramy nasze serca, ale też nasze domy, żeby każdy znalazł schronienie w Panamie - mówił przewodniczący KO ŚDM 2019.
Wyraził on nadzieję, że pora roku nie będzie przeszkodą dla pielgrzymów z Europy. Podkreślał, że bardzo ważna będzie obecność młodzieży z Ameryki Środkowej, która zazwyczaj nie ma możliwości uczestniczyć w podobnych spotkaniach organizowanych w innych krajach. - To są bardzo biedne społeczeństwa, gdzie wielu młodych nie opuszcza nawet swoich miejscowości. Mamy nadzieję, że uda się im przyjechać do Panamy i razem z innymi uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży - tłumaczył.
Obecny na spotkaniu bp Damian Muskus doradził, aby przygotowując to wydarzenie zaufać Bożej opatrzności. - Nasze zaufanie zaowocowało tym, że przyjechało wielu pielgrzymów, Światowe Dni Młodzieży przebiegły bardzo bezpiecznie i mieliśmy piękną pogodę - mówił bp Muskus. Podpowiadał również, by w organizację zaangażować jak najwięcej młodych osób oraz by mieć odwagę prosić o współpracę ekspertów w konkretnych dziedzinach.
- Wiemy, że owoce Światowych Dni Młodzieży są wydawane dzięki modlitwie, więc dzisiaj chcemy szczególnie powierzyć to dzieło przygotowań w ręce św. Jana Pawła II - tego wielkiego człowieka, który tak bardzo kochał, szanował i wierzył w młodzież. Jego opiece się poświęcamy - odpowiedział arcybiskup Panamy.
Zauważył, że najbliższe ŚDM będą spotkaniem bardzo maryjnym, co sugeruje również ich hasło: "Oto ja,służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego".
Delegacja Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 pozostanie w Krakowie do środy 8 lutego. Z kolei 9 kwietnia w Rzymie młodzi z Polski przekażą młodzieży z Panamy symbole ŚDM. Wcześniej, bo już 17 lutego zamknięty zostanie konkurs na hymn i na logo ŚDM 2019.