Jezuicka Akademia "Ignatianum" w Krakowie obchodziła 7 marca swoje uczelniane święto.
Jest ono związane z rocznicą kanonizacji św. Ignacego Loyoli, która przypada 12 marca. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, który podkreślił, że każda uczelnia, a zwłaszcza katolicka, powinna być świątynią prawdy. - Prawdy pogłębianej w swoim sercu, prawdy przekazywanej innym - mówił metropolita krakowski.
Zauważył, że jest to niezmiernie ważne, przede wszystkim wobec wszędzie obecnego ostatnio określenia "postprawda". - Epoka "postprawdy" twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak prawda, że są tylko narracje, tym bardziej skuteczne w życiu społecznym, im bardziej odwołujące się do emocji, uprzedzeń, wspomagane przez media - stwierdził.
Wskazał, że takie podejście to odrzucenie dziedzictwa chrześcijaństwa - dorobku wielu wieków, które określają tożsamość ludzką. - W epoce tzw. ciemnych wieków pojawiły się prawdziwe wyspy światła - kultury i wysublimowanej tradycji w postaci klasztorów benedyktyńskich. Tak samo możemy powiedzieć dzisiaj - tam wszędzie, gdzie są uczelnie związane z prawdą, tam mamy do czynienia ze świątyniami prawdy. One mają w sobie moc wynikającą z fundamentu prawdy. Są w stanie nie tylko się ostać, ale i rzucać światło na krainę mroku, pośród której się znajdują, by ostatecznie zwyciężyć - ocenił.
Hierarcha wskazał, że konieczne jest, by chrześcijanie byli świadkami Bożych słów w oparciu o moc, której może wprost nie widzą, ale doświadczają. - By przez to doświadczenie głosić światu, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata i Odkupicielem człowieka. I właśnie z tego tworzyć istotę tego, co się światu głosi jako prawdę najwyższą i ostateczną dla wszystkich. Bo trwając przy tej osobowej Prawdzie, rozumiemy, że wraz z nią jest życie, a ona jest drogą, która prowadzi do celu - powiedział na zakończenie.
Po Mszy św. uroczystości przeniosły się do Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ, gdzie zgromadzili się: władze uczelni, zaproszeni goście, pracownicy naukowi i administracyjni oraz studenci i doktoranci. Do zebranych zwrócił się rektor Akademii "Ignatianum" ks. prof. Józef Bremer SJ, który przypomniał najważniejsze wydarzenia minionego roku, w tym awanse naukowe, zdobyte granty i działalność dobroczynną. - W 2016 roku zebraliśmy łącznie prawie 6 tys. zł i przekazaliśmy je na pomoc dzieciom w ramach jezuickiego projektu "Edukacja dla syryjskich uchodźców w Libanie". W obecnym roku społeczność "Ignatianum" dołącza do projektu Caritas Polska - "Rodzina Rodzinie". Wsparciem obejmujemy jedną potrzebującą rodzinę - poinformował.
W uroczystościach uczestniczył także wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik, który wskazał, że z czasów studenckich na jezuickiej uczelni pamięta najbardziej doświadczenie wspólnoty. - To we mnie pozostało i bardzo za to dziękuję. Relacja mistrza i ucznia zawsze była tu praktykowana, ale myślę, że zarówno absolwenci, jak i obecni studenci potwierdzą, że zawsze człowiek czuje się tutaj traktowany w sposób bardzo podmiotowy - powiedział.
W tym roku po raz pierwszy wręczono medale "Zasłużony dla Ignatianum". Otrzymali je m.in. byli rektorzy uczelni: ks. prof. Władysław Kubik SJ, ks. prof. Ludwik Grzebień SJ i ks. prof. Henryk Pietras SJ oraz wieloletni wykładowcy - prof. Irena Popiołek-Rodzińska, artysta malarz, i prof. Władysław Stróżewski, filozof.