Nowy numer 33/2018 Archiwum

Order Orła Białego dla kard. Jaworskiego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś w Krakowie orderem Orła Białego kard. Mariana Jaworskiego, emerytowanego metropolitę lwowskiego, współtwórcę Papieskiej Akademii Teologicznej.

Order przyznano "w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii".

- Eminencja ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej, wielkiej opowieści o tym, jak Rzeczpospolita odzyskiwała siłę, także przez przywracanie wiary swoim synom, a więc naszym rodakom, nie tylko tutaj, w Polsce, na dzisiejszych ziemiach Rzeczypospolitej, ale także na tych ziemiach, które przez Rzeczpospolitą w wyniku zawieruchy dziejowej zostały utracone - powiedział prezydent Duda, wręczając odznaczenie w krakowskim mieszkaniu kard. Jaworskiego przy ul. Kanoniczej.

Marian Jaworski urodził się w 1926 r. we Lwowie. W 1945 r. jako kleryk opuścił miasto rodzinne i wraz z innymi seminarzystami znalazł się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach, wciąż będąc formalnie kapłanem archidiecezji lwowskiej, związał się na wiele lat z Krakowem i Lublinem. Początkowo był kapelanem abp. Eugeniusza Baziaka, arcybiskupa lwowskiego wygnanego ze Lwowa przez sowieckich komunistów, i po jego śmierci w 1951 r. - kard. Adama Sapiehy, administrującego do śmierci w 1962 r. archidiecezją krakowską. M. Jaworski został z czasem uczonym filozofem, twórcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, biskupem w Lubaczowie dla pozostałej w Polsce części archidiecezji lwowskiej, wreszcie w latach 1991-2008 - metropolitą lwowskim, od 2001 r. kardynałem. Po przejściu w 2008 r. na emeryturę powrócił do Krakowa i zamieszkał przy ul. Kanoniczej.

Istotna w jego życiu była przyjaźń z Janem Pawłem II. "Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że przez tyle lat mogłem być blisko Jana Pawła II. Z podziwem patrzyłem, jak ten człowiek był oddany Bogu i ludziom" - wspominał w filmie Bogusławy Stanowskiej-Cichoń "Powiernik duszy. Kard. Marian Jaworski.

"Ich przyjaźń, zrodzona początkowo ze wspólnych zainteresowań filozoficznych, przetrwała do końca. Swą ostatnią spowiedź Jan Paweł II odbył właśnie u kard. Jaworskiego" - dodał w tym filmie kard. Stanisław Dziwisz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma