Nowy numer 4/2021 Archiwum

Bp Ryś na flisackiej łodzi przejdź do galerii

W ubiegłym sezonie flisacy przewieźli aż 360 tys. turystów, w tym uczestników ŚDM. Pora rozpocząć nowy sezon - 22 kwietnia łodzie poświęcił bp Grzegorz Ryś.

Uroczystym przepłynięciem łodzi z bp. Grzegorzem Rysiem na pokładzie wokół przystani w Sromowcach Wyżnych rozpoczął się oficjalnie 183. sezon flisacki Przełomem Dunajca. Z uroków pienińskich krajobrazów turyści mogą jednak korzystać już od 1 kwietnia.

Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych pierwsza część uroczystości nie odbyła się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach, ale w kościele parafialnym św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. - Macie bardzo piękną posługę, która jest jednocześnie waszą pracą. Ale jest ona naprawdę szczególna, oto towarzyszycie ludziom w niezwykłym krajobrazie i spotkaniu z jego Stwórcą - mówił bp Grzegorz Ryś.

Tradycyjnie flisacy podarowali biskupowi element stroju flisackiego, kapelusz górali pienińskich i publikacje związane ze Spływem Dunajca.

Po zakończonej Mszy św. bp Ryś, flisacy i zaproszeni goście przejechali na przystań w Sromowcach Kątach. Tam hierarcha poświęcił łodzie flisackie. Wspólnie z księżmi proboszczami ze Sromowiec - Mieczysławem Szlagą i Markiem Kądzielawą - wsiadł na jedną z nich i krótko przepłynął wokół przystani. Na zakończenie górale pienińscy zaprosili gości na regionalny poczęstunek.

- W tym roku mamy szczególny czas, bo rozpoczynamy uroczystości związane z 700-leciem Sromowiec, które obecnie podzielone są na Niżne i Wyżne - opowiada ks. Mieczysław Szlaga, proboszcz parafii św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. W ramach jubileuszu odbędzie się szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych. - Nasze wielkie świętowanie powierzamy św. Kindze, do której będziemy pielgrzymować. Udamy się do Starego Sącza - dodaje.

Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach na zakończenie uroczystości w kościele sprawił księżom proboszczom ze Sromowiec miłą niespodziankę i podarował im kopię aktu założycielskiego Przykopu (to pierwotna nazwa miejscowości).

Przystań w Sromowcach Wyżnych znajduje się na granicy diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, dlatego flisacy na przemian z roku na rok zapraszają biskupów z obu diecezji lub duchownych pochodzących z regionu.

Spływ Dunajcem przez teren Pienińskiego Parku Narodowego to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-wschodniej Polsce. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęty sezon potrwa do jesieni. Łodzie nie będą kursować tylko w Boże Ciało.

- W ubiegłym roku naszymi łodziami popłynęło aż 360 tys. turystów. To rekord, który był związany z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Na taką liczbę osób niewątpliwie miała też wpływ sytuacja geopolityczna na świecie oraz rozpoczęcie programu "500+" - mówi Jan Sienkiewicz, prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Dodaje, że aby sezon był udany, potrzebna jest także ładna pogoda. Flisacy przygotowali na tegoroczny sezon ponad 200 łodzi, a do ich obsługi gotowych jest 500 górali z Pienin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama