W ubiegłym sezonie flisacy przewieźli aż 360 tys. turystów, w tym uczestników ŚDM. Pora rozpocząć nowy sezon - 22 kwietnia łodzie poświęcił bp Grzegorz Ryś.
Uroczystym przepłynięciem łodzi z bp. Grzegorzem Rysiem na pokładzie wokół przystani w Sromowcach Wyżnych rozpoczął się oficjalnie 183. sezon flisacki Przełomem Dunajca. Z uroków pienińskich krajobrazów turyści mogą jednak korzystać już od 1 kwietnia.
Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych pierwsza część uroczystości nie odbyła się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach, ale w kościele parafialnym św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. - Macie bardzo piękną posługę, która jest jednocześnie waszą pracą. Ale jest ona naprawdę szczególna, oto towarzyszycie ludziom w niezwykłym krajobrazie i spotkaniu z jego Stwórcą - mówił bp Grzegorz Ryś.
Tradycyjnie flisacy podarowali biskupowi element stroju flisackiego, kapelusz górali pienińskich i publikacje związane ze Spływem Dunajca.
Po zakończonej Mszy św. bp Ryś, flisacy i zaproszeni goście przejechali na przystań w Sromowcach Kątach. Tam hierarcha poświęcił łodzie flisackie. Wspólnie z księżmi proboszczami ze Sromowiec - Mieczysławem Szlagą i Markiem Kądzielawą - wsiadł na jedną z nich i krótko przepłynął wokół przystani. Na zakończenie górale pienińscy zaprosili gości na regionalny poczęstunek.
- W tym roku mamy szczególny czas, bo rozpoczynamy uroczystości związane z 700-leciem Sromowiec, które obecnie podzielone są na Niżne i Wyżne - opowiada ks. Mieczysław Szlaga, proboszcz parafii św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. W ramach jubileuszu odbędzie się szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych. - Nasze wielkie świętowanie powierzamy św. Kindze, do której będziemy pielgrzymować. Udamy się do Starego Sącza - dodaje.
Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach na zakończenie uroczystości w kościele sprawił księżom proboszczom ze Sromowiec miłą niespodziankę i podarował im kopię aktu założycielskiego Przykopu (to pierwotna nazwa miejscowości).
Przystań w Sromowcach Wyżnych znajduje się na granicy diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, dlatego flisacy na przemian z roku na rok zapraszają biskupów z obu diecezji lub duchownych pochodzących z regionu.
Spływ Dunajcem przez teren Pienińskiego Parku Narodowego to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-wschodniej Polsce. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęty sezon potrwa do jesieni. Łodzie nie będą kursować tylko w Boże Ciało.
- W ubiegłym roku naszymi łodziami popłynęło aż 360 tys. turystów. To rekord, który był związany z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Na taką liczbę osób niewątpliwie miała też wpływ sytuacja geopolityczna na świecie oraz rozpoczęcie programu "500+" - mówi Jan Sienkiewicz, prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Dodaje, że aby sezon był udany, potrzebna jest także ładna pogoda. Flisacy przygotowali na tegoroczny sezon ponad 200 łodzi, a do ich obsługi gotowych jest 500 górali z Pienin.