Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ordery Orła Białego dla krakowian

Prof. Mieczysław Tomaszewski, wybitny muzykolog, i Adam Bujak, fotograf przez kilkadziesiąt lat ujmujący w obiektywie postać papieża Jana Pawła II, znaleźli się w piątce osób odznaczonych dziś w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderami Orła Białego.

95-letniego prof. Tomaszewskiego wyróżniono "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej". Urodzony w 1921 r. w Poznaniu, od 65 lat jest związany z Krakowem. W latach 1952-1988 pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, od 1954 r. jako redaktor naczelny, zaś w latach 1964-1988 - jako dyrektor. W trakcie tej pracy wydawnictwo osiągnęło najwyższy poziom edytorstwa muzycznego. Jako muzykolog i edytor dzieł muzycznych, prof. Tomaszewski zasłynął z prac dotyczących Fryderyka Chopina. Od 1959 do 1996 roku był wykładowcą krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2012 r. Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Krakowa.

- Wielki piewco polskiej muzyki, ogromnie za to dziękuję, że pan profesor przez wszystkie lata swojej służby dla Rzeczypospolitej, dla polskiej kultury, odkrywał dla nas to, co w skarbnicy twórczości naszych kompozytorów najważniejsze, to, co pokazuje, że oni są naszymi kompozytorami - zwrócił się do prof. Tomaszewskiego prezydent Rzeczypospolitej.

Adama Bujaka odznaczono z kolei "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej". Urodzony w 1942 r. fotograf od lat 60. XX w. ze szczególnym sentymentem fotografował Kraków, szczególnie zaś uroczystości religijne. W latach 60. zaczął również dokumentować działalność Karola Wojtyły. Towarzyszył mu z obiektywem przez 40 lat, do samej śmierci. Towarzyszył mu m.in. w pielgrzymkach po świecie, które ten podejmował już jako papież Jan Paweł II. Efektem pracy fotograficznej jest ponad 100 albumów. Większość z nich opublikowało krakowskie Wydawnictwo "Biały Kruk", z którym artysta jest związany od wielu lat.

- To pańska wielka zasługa dla Rzeczypospolitej - te dziesięciolecia pracy z aparatem w ręku, te tysiące pięknie uchwyconych chwil. To jest właśnie budowanie naszej historii. Pan jest wielkim dokumentalistą Polski. Wielkim, a niezwykle skromnym - powiedział prezydent Duda, zwracając się do fotografa.

W imieniu wszystkich 5 osób odznaczonych najwyższym orderem Rzeczypospolitej dziękował prof. Tomaszewski. - Przyjmujemy to odznaczenie z radością, z pokorą i z dumą zarazem. Przyjmujemy je w dniu szczególnym, w dniu jednego ze świąt w polskiej tradycji najpiękniejszych. Jesteśmy szczęśliwi, że dane nam było w jakimś stopniu, w jakiejś dziedzinie próbować spełnić ten ideał ówczesny. Spełnić poprzez własne życie i poprzez przekazywanie ideałów pokoleniom następnym. W dniu dzisiejszym chciałoby się zaintonować śpiew, który był niegdyś powszechny, później zakazany, a dzisiaj wracający do naszej rzeczywistości. Chciałbym go zaintonować, przypomnieć: "Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie". Chciałbym dodać może nie tylko od siebie: "świeć naszej dobrej zmianie" - powiedział krakowski profesor.

Ordery Orła Białego dla krakowian   Adam Bujak przez 40 lat towarzyszył z aparatem fotograficznym Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II Krzysztof Sitkowski /KPRP

Czytaj także:

Życie z Chopinem

Muzykologiczny obywatel Krakowa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama