Nowy numer 8/2021 Archiwum

Stąd pielgrzymi wyruszają w świat przejdź do galerii

Abp Marek Jędraszewski poświęcił odnowioną i przebudowaną kaplicę lotniskową w Kraków Airport im. Jana Pawła II. Port jest miejscem, skąd można dotrzeć bezpośrednio do znanych miejsc pielgrzymkowych w Europie.

Msza św., której przewodniczył metropolita krakowski, rozpoczęła się w samo południe. - Lotnisko jest oknem na świat. W tym oknie, zwłaszcza tutaj, w kaplicy, staje Jezus Chrystus i prosi, byśmy zaprosili Go do swoich serc. Tak jak to czynił podczas swojego pielgrzymowania w czasie całego pontyfikatu Jan Paweł II, wielki patron krakowskiego portu. Uczył nas, aby Kościół był otwarty na Chrystusa. Spotykamy się też w szczególnym czasie, bo przeżywamy rocznicę objawień fatimskich. Matka Boża chce nas wszystkich przyjąć pod swój płaszcz. Pamiętajmy o tym - mówił abp Jędraszewski.

Hierarcha odniósł się także do kolejnej rocznicy zamachu na Jana Pawła II, która przypada 13 maja. - Zdajemy sobie sprawę, że Jan Paweł II nie miał szans na przeżycie tego zamachu. Ale dokonały się naprawdę wielkie rzeczy. Spełniła się trzecia tajemnica fatimska o cierpieniu papieża i Kościoła - przypomniał metropolita krakowski.  

W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyli kapłani z parafii z dekanatu Czernichów oraz kapelan Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Metropolitę krakowskiego na lotnisku przywitali Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport, oraz kapelan portu ks. Jacek Wróbel. W uroczystości na lotnisku uczestniczył Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Kaplica lotniskowa znajduje się w części ogólnodostępnej, na antresoli terminalu pasażerskiego. 30 listopada 1995 r. kard. Franciszek Macharski poświęcił zmodernizowany pas startowy oraz terminal wraz z kaplicą pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego. Pierwotnie kaplica obejmowała powierzchnię ok. 80 m kw. wraz z niewielkim pomieszczeniem zakrystii.

W ubiegłym roku zakończyła się rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego. W ramach tej inwestycji odnowiono i powiększono kaplicę lotniskową - obecnie powierzchnia kaplicy wynosi ok. 120 m kw. W czasie Światowych Dni Młodzieży kaplica lotniskowa była licznie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata.

Istotą koncepcji przebudowy kaplicy było stworzenia nowych walorów sakralnych i podkreślenie świętości patrona lotniska. W ramach przebudowy wykonano nowe prezbiterium. Ołtarz z tabernakulum został ukształtowany w sposób umożliwiający zamontowanie obrazu św. Jana Pawła II. Elementem głównym ołtarza jest tabernakulum z herbem św. Jana Pawła II wmontowane w marmurowe kompozycje. W przebudowanej kaplicy lotniskowej są dwa ołtarze boczne: jeden z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, z której wizerunkiem Jan Pawła II nigdy się nie rozstawał, oraz drugi z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego.

Na ścianach kaplicy lotniskowej znajdują się zdjęcia św. Jana Pawła II z jego pobytu na krakowskim lotnisku w czasie wizyt w Polsce.

Co tydzień w niedzielę oraz w święta o godz. 8 i 10 odprawiane są Msze św. w kaplicy lotniskowej. Kaplica jest otwarta przez całą dobę. Z kaplicy korzystają: pracownicy lotniska, podróżni, grupy pielgrzymkowe. Eucharystie w kaplicy lotniskowej odprawiają w zależności od potrzeb również księża podróżujący z grupami pielgrzymkowymi przez krakowskie lotnisko.

Od chwili pobłogosławienia kaplicy 30 listopada 1995 r. oficjalnie w krakowskim porcie lotniczym funkcjonuje kapelania lotniskowa. Pierwszym kapelanem był ks. prał. Jan Dziasek, obecnie na emeryturze, a od 2010 r. kapelanem jest wspomniany ks. Jacek Wróbel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama