To był wizjoner!

17 maja na Białych Morzach Jaś Gawroński, włoski dziennikarz, polityk i autor książki "Kolacja z papieżem i inne historie", przekazał kard. Stanisławowi Dziwiszowi kasety, na których nagrał wywiady z Janem Pawłem II.

Zarejestrowane rozmowy z papieżem odbywały się podczas kolacji w jego prywatnych apartamentach w 1988 r. i 1992 r. Pierwsza z nich toczyła się po polsku, druga po włosku. Jaś Gawroński z nagrań tych stworzył dwa głośne wywiady, które obiegły prasę na całym świecie.

- Wszystkie rozmowy z Janem Pawłem II były niezwykle ciekawe, więc pomyślałem, że warto byłoby je zarejestrować. Papież nie miał nic przeciwko temu, ale nie był do tego przyzwyczajony. Po jakimś czasie zapomniał o tym, że jest nagrywany i być może powiedział więcej niż chciał, żeby było zarejestrowane - wspominał dziennikarz.

Rozmowy przebiegały w przyjacielskiej atmosferze, ponieważ Jan Paweł II dobrze znał J. Gawrońskiego i całą jego rodzinę. Mógł więc sobie pozwolić na szczerość. Ponadto w żadnej z nich nie poruszono tematów religijnych. Ojciec Święty opowiadał natomiast o aktualnej sytuacji Europy i świata, źródłach kapitalizmu, procesie obalania komunizmu czy roli Kościoła na świecie.

- Papież bardzo dobrze orientował się w tej tematyce. Miał swoje jasne sądy, a niekiedy nawet bardzo ostre. Mówiąc o komunizmie, był dużo bardziej otwarty niż się spodziewałem - nie krytykował go, co było zaskakujące z punktu widzenia kogoś, kto przez ten komunizm cierpiał - stwierdził J. Gawroński.

Oba wywiady z Janem Pawłem II można dziś znaleźć w książce "Kolacja z papieżem i inne historie", wydanej niedawno przez Wydawnictwo Literackie. Gratką dla czytelników mogą być niepublikowane w prasie fragmenty spotkań z papieżem, które miały zbyt osobisty charakter. Jak zauważył kard. Dziwisz, rozmowy te toczyły się w szczególnym momencie, dlatego musiało upłynąć trochę czasu, zanim zostały opublikowane. - Było tam wiele wątków aktualnych, dotyczących sytuacji politycznej, a papież nie chciał nikomu zaszkodzić swoimi rzeczowymi wypowiedziami - wyjaśnił kardynał.

Podczas spotkania w Centrum Jana Pawła II nie brakowało pytań o rolę Ojca Świętego podczas upadku komunizmu. O jego wpływie na bieg wydarzeń przekonywali zarówno dziennikarz, jak i sam kardynał. - On widział, że Europa musi powstać na bazie wartości moralnych, a nie tylko ekonomicznych. To był wizjoner! Dlatego dzisiaj jego wypowiedzi wciąż są bardzo aktualne - mówił kard. Dziwisz.

Po spotkaniu kasety z nagranymi wywiadami przekazano na ręce ks. Jana Kabzińskiego, kustosza sanktuarium św. Jana Pawła II. Trafią one do archiwum Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie.

Warto dodać, że obok rozmów z Janem Pawłem II w książce "Kolacja z papieżem i inne historie" można znaleźć również wywiady z osobami, które znacząco wpłynęły na historię świata, m.in. z Fidelem Castro czy Margaret Thatcher. Spotkanie z autorem książki i kardynałem zorganizowało Wydawnictwo Literackie wraz z Centrum św. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..