Krakowskie Muzeum Historii Fotografii przeniesie swą działalność ekspozycyjną do gruntownie zmodernizowanego budynku dawnej Zbrojowni Twierdzy Kraków.
Powstałe w 1987 r. muzeum posiada bardzo cenne kolekcje fotografii i zabytkowego sprzętu fotograficznego, w tym prace Jana Bułhaka i Tadeusza Rzący. W zajmowanym od 1992 r. budynku nie było jednak dobrych warunków do pełnego rozwinięcia muzealnych skrzydeł. - Żywot muzeum w formie jaką znamy, gnieżdżącego się w ciasnocie starej willi przy ul. Józefitów, dobiega końca. Teraz serce muzeum będzie biło przy ul. Rakowickiej - powiedział dziś prof. Jacek Majchrowski, w trakcie prezentacji zabytkowego budynku, który po modernizacji stanie się centrum wystawienniczo-edukacyjnym MHF.
Wzniesiony na przełomie XIX i XX w. budynek warsztatów rusznikarskich zbrojowni Twierdzy Kraków zostanie gruntownie wyremontowany i przystosowany do celów wystawienniczych. Uzupełnią go współczesne elementy architektoniczne. Koncepcję adaptacji opracował prof. Marek Pabich. - Prace potrwają do jesieni 2020 r. Będziemy wówczas mieli tu do dyspozycji ponad 3 tys. m. kw. powierzchni - poinformował Marek Świca, dyrektor MHF. - Warto dodać, że już teraz organizujemy wystawy przy ul. Rakowickiej. W połowie lipca zaprezentujemy kolekcję zdjęć reportażowych z lat 70. i 80. ub. wieku - dodał dyrektor placówki.
Willa przy ul. Józefitów będzie jednak nadal służyła muzeum. - Po remoncie i modernizacji, znajdzie się tu miejsce dla magazynów, częściowo dostępnych dla zwiedzających oraz pracowni konserwatorskiej i digitalizacyjnej - poinformował M. Świca.