Abp Marek Jędraszewski konsekrował kościół św. Jadwigi Królowej w stolicy Podhala.
- Wielkie dziękczynienie za ten dom Boży przeżywamy w szczególnym dniu, bo to właśnie dzisiaj przypada wspomnienie Pani Wawelskiej. Bardzo wam gratuluję tej przepięknej świątyni. Oto wznosi się ona pomiędzy różnymi budynkami, rozpościera się wokół niej także piękny podhalański krajobraz. Musimy za to wszystko mocno dziękować Bogu - mówił abp Jędraszewski w czasie uroczystości konsekracji nowotarskiej świątyni.
Metropolita krakowski dodał, że konsekruje nowotarską świątynię nie tylko w dzień wspomnienia św. Jadwigi, ale także w dzień, w którym ogłoszona została jego nominacja na biskupa Krakowa. - To było dokładnie pół roku temu. Tym bardziej cieszę się i dziękuję razem z wami za pół roku mojej posługi w archidiecezji krakowskiej. Dodam jeszcze, że wiele razy widziałem ten kościół, jadąc do Ludźmierza. Nie przypuszczałem, że będę go konsekrował - mówił ze wzruszeniem abp Jędraszewski.
Po homilii przyszedł czas na uroczysty obrzęd konsekracji. Najpierw abp Jędraszewski podszedł przed ołtarz, aby złożyć relikwie świętych Theodulusa i papieża Lucjusza w odpowiednio przygotowanym miejscu. Następnie olejem Krzyżma Świętego zostały namaszczone ołtarz i ściany kościoła.
Po namaszczeniu na ołtarzu zostało umieszczonych 5 kadzielnic. Metropolita krakowski nałożył kadzidło także do kadzielnicy, którą okadzeni zostali wierni i ściany kościoła. Następnie góralki w strojach regionalnych nakryły ołtarz obrusem, ustawiły lichtarze i krzyż. Świece na ołtarz przygotowali podhalańscy pszczelarze. Na zakończenie całego obrzędu odbyła się uroczysta iluminacja kościoła.
Historię parafii przypomniał nowotarski burmistrz Grzegorz Watycha, który mieszka z rodziną na terenie tej wspólnoty. Potrzebę budowy kościoła na os. Bór zasygnalizował w 1997 r. bp Jan Szkodoń w protokole powizytacyjnym parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski już w tym samym roku podjął decyzję o stworzeniu nowego ośrodka duszpasterskiego, a w przyszłości parafii w tamtej części miasta. Zadanie to powierzył ks. Henrykowi Paśce, dotychczasowemu wikaremu parafii NSPJ. W 2000 r. otrzymano pozwolenie na budowę. Pięć lat później kard. Macharski pobłogosławił mury świątyni, a w 2008 r. z uroczystą paradą wprowadzono do niej relikwie św. Jadwigi Królowej. Projektantem świątyni jest architekt Michał Kuczmiński, a konstruktorem był Andrzej Wieczorek.
(obraz) |