Zmarł badacz dziejów Krakowa

W poniedziałek 12 czerwca w 91 roku życia zmarł prof. Jan M. Małecki, znawca historii gospodarczej Polski oraz dziejów Krakowa.

Był wieloletnim wykładowcą krakowskiej Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), w latach 1981-1984 pierwszym z wyboru rektorem tej uczelni. Był również członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Jego zainteresowania badawcze obejmowały historię polityczną, gospodarczą oraz społeczną a także zagadnienia dziejów regionalnych i historii kultury.

- Napisane przezeń wraz z Janiną Bieniarzówna tomy "Dziejów Krakowa" obejmujące okres od XVI w. do 1918 r. do dziś są niezastąpionym opracowaniem dziejów naszego miasta - powiedział Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

Jan. M. Małecki urodził się 8 grudnia 1926 r. w Sosnowcu. "Moja miłość do historiii i zabytków Krakowa wywodzi się z fascynowania niegdyś mieszkańców zaboru rosyjskiego królewskim miastem, tą »skarbnicą pamiątek narodowych«, o których odwiedzeniu marzyło się i do których się w miarę możliwości pielgrzymowało. (...) I to właśnie mój ojciec, urodzony i wychowany w szkołach rosyjskich z najwyższym szacunkiem, może nawet ze czcią odnosił się do krakowskich pamiątek. I to właśnie on pierwszy prowadził mnie na Wawel, do krakowskich kościołów i innych zabytków przeszłości" - wspominał zmarły historyk w grudniu 2006 r.

Prof. Małecki był człowiekiem skromnym. Inni jednak przypominali dużą wagę jego dorobku. Tak było w 2013 r. gdy po 50. latach odnawiano jego doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przypomniano wówczas, że jako historyk, był uczniem prof. Władysława Konopczyńskiego, słynnego dziejopisa Polski nowożytnej.

"Uniwersytet oraz szczególna atmosfera Krakowa drugiej połowy lat czterdziestych kształtowały osobowość twórczą Profesora. Jego mistrzami byli wybitni przedstawiciele krakowskiej szkoły historycznej: w liceum Władysław Czapliński a na Uniwersytecie m.in. Władysław Konopczyński, na którego seminarium uczęszczał. Jan Małecki uwieńczył studia w roku 1950 pracą magisterską poświęconą dziejom politycznym Polski w pierwszej połowie XVII wieku" - powiedział w laudacji prof. Jacek Purchla, badacz dziedzictwa kulturowego, następca prof. Małeckiego na stanowisku szefa Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej UEK. "Dzieło prof. Małeckiego to rzeczywiście imponujący dorobek naukowy będący nie tylko efektem jego talentu, ale także olbrzymiej pracowitości. W zakresie historii gospodarczej położył m.in. wielkie zasługi w rozwoju badań nad dziejami handlu w pierwszej połowie XVII wieku" - dodał prof. Purchla. Uważa on również, że tomy "Dziejów Krakowa" współautorstwa prof. Małeckiego, "stały się dla wielu badaczy historii miast w Polsce wzorcem metodologicznym".

Warto dodać, że prof. Małecki znalazł się w gronie uczonych biorących udział w seminariach w Castel Gandolfo z udziałem papieża Jana Pawła II.

 

Czytaj także:

Jubileusz historyka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..