Już 30 czerwca i 1 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji projektu "Czyste Tatry".
Rafał Sonik, organizator akcji, wspólnie z ambasadorami i wolontariuszami projektu wyruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to, co zostawili po sobie mniej eleganccy turyści. W wielkim finale dla wszystkich miłośników czystych Tatr zagra zespół Blue Café. Szykuje się także bicie rekordu Guinnessa.
Projekt "Czyste Tatry", organizowany przez Stowarzyszenie "Czysta Polska", ma zaledwie 6 lat, ale efekty jego krótkiej historii są zdumiewające. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania gór zaangażowane grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich szczytów.
Poza R. Sonikiem ambasadorami projektu są: znany youtuber ReZigiusz, aktorzy Anna Kerth i Mateusz Janicki, trenerka Adrianna Palka, "pogodynek" TVN Bartek Jędrzejak, snowboardzista Mateusz Ligocki i inni.
Ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach projektu "Czyste Tatry" zaangażowało prawie 4,5 tys. ochotników. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich do rejestrowania się na stronie: www.czystetatry.pl.
Podczas akcji zaplanowana została wyjątkowa akcja edukacyjna na temat recyklingu, stanowiąca również próbę ustanowienia rekordu Polski oraz Guinnessa. Wszyscy wolontariusze będą mogli wziąć udział w układaniu największej mozaiki z 6 ton surowców wtórnych, inspirowanej symboliką narodową.
Materiał do realizacji tego niepowtarzalnego projektu zapewni partner wydarzenia - Jan Niezbędny, a będzie to regranulat stworzony z foliowych odpadów, a następnie zabarwiony różnymi kolorami. Po zakończeniu akcji surowiec trafi do fabryki marki i zostanie przetworzony na specjalną linię ekologicznych worków na śmieci Eko Natura, które będą wykorzystane podczas następnej edycji "Czystych Tatr". W ten sposób zamknięty zostanie krąg.
Inspiratorem projektu oraz jego głównym organizatorem, jak już wspomnieliśmy, jest znany przedsiębiorca i kierowca rajdowy Rafał Sonik. - Za każdym razem, gdy wychodzimy wspólnie na szlak, czuję, jak ważny i potrzebny jest to projekt dla całej Polski. Dzięki temu Polacy stają się lepsi, bardziej świadomi. To dla mnie zawsze niezwykle budujące, że razem, w tak wielkim gronie, możemy zrobić coś dobrego - przekonuje wielokrotny uczestnik i laureat słynnego Rajdu Dakar.
Na kilka dni w zielonym sercu miasta, na Górnej Równi Krupowej, stanie miasteczko - base camp projektu. Punktem centralnym będzie biuro akcji, gdzie już od 29 czerwca będzie można rejestrować się na dostępnym dla wszystkich, bezpłatnym polu namiotowym. Z kolei przez cały piątek 30 czerwca będzie można zapisywać się do udziału w akcji. W miasteczku organizatorzy, partnerzy i sponsorzy akcji zapewnią mnóstwo atrakcji, m.in.: kiermasz outdoorowy, blok górski z prelekcjami i pokazami filmów, turniej siatkarski oraz treningi przed wyjściem na tatrzańskie szlaki.
Główny dzień akcji - 1 lipca - w całości poświęcony będzie na sprzątanie szlaków. Tego dnia wolontariusze sprawdzą swoje możliwości przy biciu rekordu Guinnessa w układaniu patriotycznego wzoru z materiałów wtórnych. Całość zwieńczy koncert zespołu Blue Café.