W niedzielne popołudnie na zaproszenie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II krakowianie wybrali się na niezwykły spacer po Starym Mieście.
Trasa ich wędrówki inspirowana była życiem dwóch świętych - Jana Pawła II i Brata Alberta. Wśród miejsc, które odwiedzili nie mogło więc zabraknąć kościoła św. Floriana, w którym przed laty wikariuszem był Karol Wojtyła. W tym samym czasie powstał jego znany dramat "Brat naszego Boga".
Innym ważnym punktem na ich trasie był Rynek Główny, gdzie odbyła się m. in. Msza św. zamykająca uroczystości kanonizacyjne Brata Alberta. Tamtędy również przechodziły później "Białe Marsze Wdzięczności" za pontyfikat Jana Pawła II.
Obowiązkowym punktem wycieczki był również Pałac Biskupów Krakowskich, który odegrał ważną rolę w powołaniu zakonu braci albertynów, a także w przygotowaniu Karola Wojtyły do kapłaństwa.
- Spacer został tak zaplanowany, by zaprezentować w nim liczne miejsca Krakowa, w których splatają się biografie obu wyjątkowych świętych - wyjaśnia Agnieszka Podyma, przewodnik i historyk sztuki.
Razem z nią śladem świętych podążało prawie 20 osób, które chciały dowiedzieć się, co łączy Adama Chmielowskiego i przyszłego papieża, pogłębić już zdobytą wiedzę czy też nieco inaczej niż zwykle spędzić niedzielne popołudnie.
- Podobnie jak Brat Albert przez pewien czas byłem w III Zakonie Franciszkańskim i dlatego ta postać jest mi tak bliska. Warto nieustannie pogłębiać swoją wiedzę o nim i o św. Janie Pawle II. Obaj przecież mieli dusze artysty i byli gotowi wszystkim dzielić się z innymi - tłumaczył Jan z Krakowa.
Zafascynowani obiema postaciami byli również inni uczestnicy, którzy przekonywali, że każdy powinien wybrać się na spacer śladami świętych. - Jestem z Krakowa i znam ich historie, ale warto je sobie od czasu do czasu przypomnieć. To są przecież nasi święci. Mamy świetnego przewodnika, który bardzo ciekawie interpretuje te wydarzenia - zachęcała Halina.
Wędrówka niewątpliwie utwierdziła uczestników w przekonaniu, że Brat Albert i Karol Wojtyła mieli ze sobą wiele wspólnego. - Dla przyszłego papieża Brat Albert stał się modelem i wsparciem w poszukiwaniu swego powołania. Jego historia pomogła Karolowi Wojtyle pozostawić sztukę i teatr. On sam wielokrotnie podkreślał, że jest duchowym "synem" Brata Alberta - dodaje autorka trasy.
Spacery śladami świętych są częścią projektu "Jan Paweł II i Brat Albert - apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni św. Jana Pawła II" realizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
Na kolejną taką wędrówkę będzie można się wybrać już 30 lipca. Szczegóły na stronie www.idmjp2.pl.