Nowy numer 03/2020 Archiwum

Jarosław Gowin usunięty z redakcji "Znaku"

"Ostatnie działania obozu rządzącego (...) stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko »Znaku« było i pozostaje wierne” - czytamy w oświadczeniu na stronie miesięcznika.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że "przez dziesięciolecia na łamach pisma ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko".

"Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej" - czytamy na stronie: www.miesiecznik.znak.com.pl.

W tekście zaznaczono, że "tradycja ta, którą urzeczywistniali Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych", jest dla redakcji powodem do dumy i zobowiązaniem.

"Pragniemy, by wyrażał ją również skład Zespołu »Znaku«, do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni" - napisano na stronie czasopisma.

Jarosław Gowin był redaktorem naczelnym "Znaku" w latach 1995-2005. Obecna redakcja zdecydowała się wykluczyć go z zespołu, ponieważ "ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko »Znaku« było i pozostaje wierne".

Pod oświadczeniem udostępnionym także w mediach społecznościowych podpisali się: Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelny, członkini Zarządu SIW "Znak"), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW "Znak").

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • piotem
  23.07.2017 07:22
  piotem
  Znak, Tygodnik Powszechny, Gazeta...tożsame środowisko
  doceń 18
 • Gość kolejny.
  23.07.2017 23:25
  Czekam z utęsknieniem kiedy Znak zostanie usunięty z przestrzeni publicznej przez czytelników za obłudę.
  doceń 18
 • CSOG
  07.02.2019 16:08
  No! Nareszcie +Znak+ dał wyraźny, oczywisty i czytelny znak, o co mu chodzi i za jakimi wartościami się opowiada. Wybierajcie czytelnicy :))
  doceń 14
 • buto
  22.08.2019 18:43
  Czy ci ludzie sami siebie słyszą (czytają) ??? Może i tak, a co gorsza tak myślą. Nie wiem w takim razie co tam robił Pan Gowin do tej pory. Fakt, że robi wrażenie najmniej zdecydowanego. To powinno pomóc wybrać na której nodze się oprzeć.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama