Już za nieco ponad 2 tygodnie do Krakowa przyjedzie kilkaset osób, by zgłębiać tajniki muzyki liturgicznej.
Od 14 do 20 sierpnia u krakowskich dominikanów odbędą się Warsztaty Muzyki Niezwykłej, które organizuje Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny". Jak podkreśla o. Dominik Jurczak OP, jej prezes, piękno jest językiem Boga i trzeba go poznać, by móc tłumaczyć go innym.
- Dokładamy wszelkich starań, by poprzez muzykę liturgiczną, harmonijnie połączoną z celebracją, dać klucz do rozsmakowania się w Bogu i do lepszego odczytania własnego życia - wyjaśnia.
Warsztaty podzielone są na bloki - jeden trwa 3 dni, drugi - 4. W ten sposób fundacja chciała umożliwić uczestnictwo w wydarzeniu osobom pracującym. Zainteresowani do wyboru mają wiele sekcji: prowadzenie scholi, chorał gregoriański, śpiew wielogłosowy, a także wokalne i organistowskie lekcje mistrzowskie pod kierunkiem - odpowiednio - Divna Ljubojevića i Tomasza Orlowa.
Wśród innych prowadzących znaleźli się także Piotr Pałka, Dawid Kusz OP, Urszula Rogala, Rafał Maciejewski czy Sławek Witkowski. Katechezy dla uczestników wygłosi o. Tomasz Grabowski OP z Poznania.
To już 4. edycja wydarzenia, które jest największym i kluczowym projektem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Podobne inicjatywy DOL podejmuje od 2004 roku. W tym roku po raz pierwszy warsztatom będzie towarzyszył Festiwalu Muzyki Niezwykłej, który obejmie 5 wieczornych koncertów europejskich sław sakralnej muzyki dawnej. Jak podkreślają organizatorzy, chcą w ten sposób zmienić podejście do dawnych dzieł muzycznych, których rolę coraz częściej sprowadza się do eksponatu muzealnego.
- Chcemy przybliżyć te dzieła szerszemu gronu pasjonatów, ale także promować współczesne kompozycje o najwyższej wartości muzycznej. Rosnąca popularność warsztatów, potwierdzona przez tegoroczne zapisy, utwierdza nas w przekonaniu, że mamy realną szansę poprzez to wydarzenie rzeczywiście wpływać na muzyczne oblicze Kościoła - ocenia Łukasz Serwiński, pracownik fundacji i koordynator warsztatów. Koncerty są otwarte i darmowe zarówno dla uczestników szkoleń, jak i osób postronnych.
Chęć udziału w dominikańskich warsztatach można zgłosić do końca lipca. Na chwilę obecną jest już zapisanych prawie 300 osób z całej Polski. Szczegółowe informacje o każdej z sekcji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie wydarzenia: www.warsztaty.mn. Patronatem honorowym Warsztaty Muzyki Niezwykłej objęli wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.