Zmarłego kardynała wspomniał podczas audiencji generalnej papież Franciszek. Na Wawelu Mszy św. w intencji kard. Macharskiego przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski Ojciec Święty wspominał m.in. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. - Wraz z tym wspomnieniem przychodzi mi na myśl postać drogiego kardynała Franciszka Macharskiego. Właśnie dziś przypada pierwsza rocznica jego śmierci. Niech pozostanie żywa pamięć tego wielkiego pasterza, oddanego ludziom z ufnością, którą pokładał w Jezusie Miłosiernym - mówił papież Franciszek.
- Gromadzimy się dzisiaj przy Chrystusowym ołtarzu w pierwszą rocznicę śmierci kard. Franciszka Macharskiego, pasterza Kościoła krakowskiego od 1979 do 2006 roku, a więc przez długie 27 lat - powiedział natomiast abp Jędraszewski podczas Mszy św. w katedrze wawelskiej.
Przypomniał m.in., że kard. Macharski w latach 1945-1950 studiował w krakowskim seminarium, a 2 kwietnia 1950 r. w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Udzielił mu ich kard. Adam Stefan Sapieha. Metropolita przypomniał także dalszą drogę F. Macharskiego, który później uczył się m.in. w Edynburgu, a po powrocie do kraju w latach 70. pracował m.in. jak członek Rady Kapłańskiej czy członek Komitetu Roku Świętego. 30 grudnia 1978 r. papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego.
- 6 stycznia 1979 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie Ojciec Święty udzielił mu święceń biskupich - mówił abp Jędraszewski, wskazując na przyjętą przez nowego biskupa krakowskiego dewizę: "Jezu, ufam Tobie". Dodał, że 30 czerwca 1979 r. F. Macharski został kreowany kardynałem prezbiterem.
Jak podkreślił, kard. Macharski bardzo mocno wspierał Solidarność. - W czasie stanu wojennego, w latach 1981-1983, w ramach Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym zabiegał o prawa dla internowanych i ich rodzin - wspomniał abp Jędraszewski.
Przypomniał także wielką rolę kard. Macharskiego w budowie bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz powstanie Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. To on reaktywował i rozbudował archidiecezjalną Caritas, za jego czasów powstały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka czy poradnie psychologiczne.
3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął rezygnację kard. Macharskiego. Po zakończeniu pełnienia funkcji administratora diecezji kardynał zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.
- Zmarł rok temu, 2 sierpnia 2016 r., w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Na kilka dni przed śmiercią, dokładnie 28 lipca, odwiedził go w szpitalu Ojciec Święty Franciszek, który przebywał wtedy w Krakowie w ramach Światowych Dni Młodzieży. 5 sierpnia ubiegłego roku kardynał został pochowany w katedrze na Wawelu - przypomniał abp Jędraszewski. - Duszę tego wielkiego pasterza Kościoła krakowskiego polecamy Bożemu miłosierdziu podczas tej Mszy św., prosząc, by cieszył się łaską świętych pasterzy, zbawionych i otaczających tron Najwyższego Pasterza - powiedział na zakończenie.
Po Eucharystii abp Jędraszewski wraz z kapłanami i wiernymi modlili się przez chwilę przy krypcie biskupiej pod konfesją św. Stanisława, gdzie spoczywa kard. Macharski.