Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystości 330. rocznicy powstania parafii w Podwilku i 250. rocznicy budowy kościoła.
- Trzeba umieć wybierać wbrew światu, który proponuje skarby zepsute. Ponadto trzeba pamiętać o przeszłości. Pamięć o dawnych czasach nas zobowiązuje. Poprzednie pokolenia mieszkańców tego regionu wybierały bardzo mądrze. Stali pod krzyżem, kiedy były różne trudności, ale i radowali się w Boskiej chwale - mówił abp Marek Jędraszewski. Hierarcha dodał, że parafianom, którzy tworzyli parafię, nie było łatwo, gdyż w ich czasach powstawał nowy ład religijny w świecie.
Mszę św. koncelebrowali księża pochodzący z parafii i pracujący kiedyś w Podwilku; przybyli także kapłani z dekanatu Jabłonka z Orawy, bo parafia współtworzy ten właśnie dekanat, który graniczy ze Słowacją. Do Podwilka przyjechała Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek Olga Maślanka wraz z siostrami, obecne były także siostry z innych zgromadzeń.
Pośród wielu wiernych, którzy przybyli w regionalnych strojach, modlili się także przedstawiciele różnych organizacji i instytucji. Obecni byli parlamentarzyści: poseł Edward Siarka (mieszkający dawniej na terenie parafii, obecnie wspólnota Podsarnie-Harkabuz), poseł Jan Duda, poseł Józef Leśniak i senator Jan Hamerski. Władze samorządowe reprezentował starosta nowotarski Krzysztof Faber i wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak. Byli też radni powiatowi z terenu Orawy.
W procesji z darami wójt Antoni Karlak wraz z żoną przyniósł kielich mszalny, siostry ze zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przekazały ornat. Z kolei przedstawiciele Róż Różańcowych z parafii ofiarowały dar pieniężny dla Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Dar na budowę nowego witrażu w świątyni przekazali z kolei przedstawiciele Wspólnoty Leśnej Urbarialnej w Podwilku.
Eucharystię uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi wystawionymi przez Zespół Szkół im. ks. Jana Góralika w Podwilku, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Podsarniu, Harkabuzie i Podwilku. Pięknie zaśpiewała schola, zagrała także kapela regionalna.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy jubileuszu 330-lecia parafii i 250. rocznicy budowy kościoła przeszli w uroczystej procesji wokół świątyni. Monstrancję z Najświętszym Sakramentem niósł abp Marek Jędraszewski. Dziewczynki w strojach regionalnych sypały kwiaty przed baldachimem.
Wszystkim za obecność i przygotowanie do uroczystości podziękował ks. proboszcz Kazimierz Gunia. Podkreślił ogromne zaangażowanie wiernych i wysiłek, dzięki któremu udało się odnowić kościół na jubileusz. Podziękował także jednemu ze sponsorów za ufundowanie nowych organów. Do 330-lecia parafii mieszkańcy Podwilka przygotowywali się poprzez renowację Misji św.
Dzieje Podwilka sięgają końca XVI stulecia. Parafię erygowano w 1687 r. W okresie międzywojennym doniosłym wydarzeniem dla lokalnej społeczności było spotkanie z prezydentem Ignacym Mościckim w czasie jego historycznej podróży po Podtatrzu. Dostojnego gościa witał w Podwilku ówczesny proboszcz ks. Jan Góralik. Jego kapłańska służba i oddanie ojczyźnie zawiodły go na drogę męczeństwa w niemieckich ogrodach zagłady. Kapłan zmarł w 1942 r. w KL Dachau.
Lata współczesne parafii to oddzielenie się części mieszkańców od pierwotnej wspólnoty w Podwilku. Decyzją emerytowanego już metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza 11 lat temu powstała parafia w Podsarniu-Harkabuzie. Parafii patronuje św. Jan Pawła II.
Z okazji jubileuszu Łukasz Wiater napisał książkę pt. "Z dziejów parafii św. Marcina w Podwilku", która zawiera wiele cennych archiwalnych materiałów i zdjęć.