Jutro wieczorem rozpocznie się 42. Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie". Podczas 17 festiwalowych dni odbędą się 23 koncerty.
Wystąpią wybitni artyści, m.in. pianista Grigorij Sokołow, klawesynistka Elżbieta Stefańska, wiolonczelista Iwan Monighetti oraz gambista i dyrygent Jordi Savall. - Zaczniemy 15 sierpnia o godz. 19.30 w sali Opery Krakowskiej koncertem Sokołowa, wirtuoza fortepianu, naszego wypróbowanego przyjaciela, który zawsze chętnie przyjeżdża do Krakowa - powiedział Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu, który odbywa się pod patronatem krakowskiego GN.
Wszystkie koncerty będą się odbywały we wnętrzach zabytkowych budowli krakowskich, przede wszystkim w kościołach. Jeden zorganizowany zostanie w Kopalni Soli w Wieliczce, inny zaś - w opactwie tynieckim.
Artyści z Krakowa i Lwowa - instrumentaliści i chórzyści z zespołu Collegium Zieleński oraz chóru Gloria - wykonają pod dyrekcją S. Gałońskiego m.in. "Missae paschalis" Marcina Leopolity i utwory wokalne Mikołaja Zieleńskiego, Wacława z Szamotuł oraz Mykoły Dyleckiego. Koncert odbędzie się 16 sierpnia o godz. 19.30 w kościele augustianów.
Koncerty festiwalowe "Muzyki w Starym Krakowie" są okazją do prezentowania nie tylko muzyków o ugruntowanej pozycji artystycznej. Organizatorzy dają też szansę także młodym talentom. - Tak będzie i tym razem. Wystąpią młodzi instrumentaliści ze Lwowa oraz pianistki i wokaliści z krakowskiej Akademii Muzycznej - poinformował dyrektor Gałoński. Festiwal ma więc od lat wielkie znaczenie edukacyjne. Dzięki niemu krakowscy melomani mają okazję poznawać wiele utworów muzycznych po raz pierwszy, a nie do przecenienia jest także przywrócenie muzyki sakralnej świątyniom. Wielu melomanom, szczególnie zagranicznym, festiwalowe koncerty w krakowskich kościołach uświadomiły już, że to kościoły są naturalnym miejscem rozbrzmiewania muzyki religijnej, nie zaś świeckie sale koncertowe.
Szczegółowy program koncertów można znaleźć na: www.mwsk.pl.