Zjechali z całej Polski, by pielgrzymować do sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Kolejarze z całej Polski i ich duszpasterze w sobotę 9 września już po raz 15. pielgrzymowali do łagiewnickiego sanktuarium, by tam polecać miłosiernemu Jezusowi sprawy ojczyzny, polskiej kolei i swoich rodzin oraz prosić Go o błogosławieństwo we wszystkich sprawach.
Swoje pielgrzymowanie pod hasłem "Idźcie i głoście" rozpoczęli z samego rana w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach.
Następnie - odmawiając Różaniec i rozważając Drogę Krzyżową - przeszli w procesji do łagiewnickiego sanktuarium. Tam, w samo południe Mszę św. sprawował dla nich abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski przypomniał m.in. życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, która poniosła męczeńską śmierć z rąk pogan. Odnosząc się do współczesności, zauważył, że przyszło nam żyć w czasie swoistego neopogaństwa.
- Jako wzorzec życia szerzy się wszędzie zasadę, aby żyć tak, jakby Pana Boga nie było, aby wziąć Go w nawias. Musimy sobie zdawać z tego sprawę nie po to, żeby temu światu się poddawać, ale wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa nam dzisiaj grożą - zaznaczył.
Podkreślał też, że świadomi tego muszą być szczególnie kolejarze, bo ich zawód jednoczy ludzi.
- Poprzez swoją pracę sprawiacie, że nieraz bardzo odległe miejsca stają się sobie bliskie dzięki kolejowym połączeniom. Ale przecież zdajemy sobie sprawę, że nie o logistykę chodzi - zauważył.
Wyjaśnił, że łączą oni ludzi w tym, co przez wielu korzystających z kolei jest bardzo oczekiwane - w poczuciu bezpieczeństwa, uprzejmości czy chęci pomocy.
- Niech św. Katarzyna Aleksandryjska pokazuje wam nieustannie, jak mężnie żyć, mądrze wyznawać Chrystusa i ciągle stawać się świadkami Jego królestwa, dobroci, miłosierdzia i miłości - zakończył.
Sobotnią pielgrzymkę zorganizowało Ogólnopolskie Duszpasterstwo Kolejarzy wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Kolejarzy Polskich, związkami zawodowymi oraz kierownictwem jednostek organizacyjnych z Małopolski.
Całej homilii abp. Jędraszewskiego można posłuchać tutaj: