Nowy numer 3/2021 Archiwum

O niezłomnych i wartościach najważniejszych

"Polska dziś woła nas" - to tytuł spektaklu, który w najbliższą niedzielę 17 września będzie można zobaczyć w Wadowickim Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Do Wadowic ponad 80-osobowy amatorski zespół JaNowego Teatru z Andrychowa zaprosił starosta wadowicki Bartosz Kaliński. To z jego inicjatywy w sali teatralno-kinowej WCK za pomocą słowa, muzyki, gry świateł i tańca aktorzy tego teatru opowiedzą historię zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek". To opowieść o młodych ludziach, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność naszej ojczyzny. Jesienią 1946 roku podstępem wymordowano ponad 100 z nich.

Spektakl złożony jest z 11 scen. Z jednej strony ukazują one świat żołnierzy niepodległościowego podziemia i ich rodzin, zmagających się po II wojnie światowej z narzuconą komunistyczną ideologią, a z drugiej - środowisko tzw. nowej władzy, jej służalczość wobec sowieckiego najeźdźcy i bezwzględność. Sceny patriotyczne przeplatają się z tzw. scenami reżimowymi, co wyostrza i wzmacnia kontrast tych dwóch światów.

Widowisko rozpocznie się w niedzielę (17 września) o godz. 17 w Wadowickim Centrum Kultury (ul. Teatralna 1). Wstęp na spektakl jest wolny.

Patronat honorowy nad widowiskiem objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zaś patronat medialny sprawują: "Gość Niedzielny", miesięcznik kulturalny "WPiS", wydawnictwo Biały Kruk oraz TVP Kraków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama