Chodzi o spektakl "Wesele w Ojcowie", czyli pierwszy polski balet narodowy w interpretacji baletu "Cracovia Danza".
Jego premiera odbyła się jesienią 2015 r. w Lusławicach i Krakowie. Później przedstawienie można było zobaczyć jeszcze kilka razy, a teraz powraca na scenę teatru Variété. Zostanie tam wystawione 17 października o godz. 19.
Spektakl zaskakuje i zachwyca feerią barw i świateł, doskonałymi choreografiami polskich tańców (autorstwa Leszka Rembowskiego) opartymi na zapisach archiwalnych, piękną muzyką, a także kostiumami przygotowanymi przez Zofię de Ines. Ci, którzy już widzieli, zapewniają, że przedstawienie można nazwać znakomitą, artystyczną manifestacją polskości i tradycji ludowej.
Co ważne, w XIX w. "Wesele w Ojcowie" na deskach teatru gościło aż 400 razy. Później było wystawiane także za granicą (w latach międzywojennych m.in. w Nowym Jorku i na Lazurowym Wybrzeżu), jednak pod koniec XX w. widowisko zostało zapomniane. Wystawiał go jedynie zespół "Mazowsze". Było też kilka prezentacji muzyki z baletu w wersjach koncertowych, jednak "Wesele w Ojcowie" nigdy nie zostało pokazane w całości, zgodnie z oryginalną jego wersją. Odważył się to zrobić dopiero balet "Cracovia Danza".
Warto dodać, że spektakl dopełniają i uświetniają tradycyjne pieśni weselnego obrzędu w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz. Co więcej, artyści zatańczą do nagrania nowo zrekonstruowanej partytury dzieła, wykonanej przez zespół The Violin Consort (pod przewodnictwem Zbigniewa Pilcha) specjalnie na zamówienie Cracovia Danza. Wersję orkiestrową baletu, którego muzyka przetrwała do naszych czasów jedynie w postaci wyciągu fortepianowego, z dużym wyczuciem stylistycznym odtworzył poznański muzykolog Maciej Prochaska.
Bilety na spektakl można kupić m.in. w kasach teatru Variété.