Ks. Andrzej Szpak, salezjanin, wieloletni duszpasterz hipisów, narkomanów, młodzieży ulicy, zmarł dzisiaj w Krakowie w wieku 73 lat.
O zgonie kapłana poinformował ks. Andrzej Gołębiowski, jego współbrat salezjański, szef Redakcji Programów Katolickich Telewizji Kraków.
Ks. Szpak był twórcą i długoletnim duszpasterzem pielgrzymki "Młodzieży Różnych Dróg" na Jasną Górę. Od 1979 r. brali w niej m.in. udział hipisi, narkomani, osoby z rozmaitymi problemami. Chodzili także niewierzący. W trakcie pielgrzymek odbywały się chrzty, Pierwsze Komunie Święte i śluby.
Niekiedy udział w pielgrzymkach ks. Szpaka pozwalał rozwiązać problemy rodzinne. Graficzka Aleksandra Foryś bardzo ciężko przeżywała trudne momenty swego małżeństwa, nie mogąc dogadać się z mężem. "Przełomem było moment, gdy znajoma namówiła mnie, abym poszła na pielgrzymkę. Wzięłam Igora, dziesięciomiesięczną Zuzię i pojechałam. To była pielgrzymka organizowana przez księdza Andrzeja Szpaka – kapłana od hipisów. Modliłam się o pomoc i po raz pierwszy spotkałam Boga żywego. To było jak cud. Popłynęła łaska. Przyszły do mnie słowa od Boga, że nie chodzi o moje małżeństwo, o dzieci, o męża, ale o mnie, że to ja mam się zmienić. Wróciłam do domu z ogromnym spokojem, inaczej patrzyłam na to, co się działo" - mówiła w 2014 r. w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim, redaktorem GN.
Ks. Szpak swej pracy z trudną młodzieżą nie ograniczał jedynie do czasu pielgrzymek. Pracował z młodymi na co dzień. "Byli z porozbijanych rodzin, w których wanna pełna forsy, a miłości zero. Wielu z nich wolało mieszkać na dworcach, klatkach schodowych niż w domu, w którym mieli wszystko prócz obecności drugiego człowieka. Samotność przyprowadziła ich do mnie" - wspominał w 2015 r. w rozmowie z Katarzyną Kachel z krakowskiego "Dziennika Polskiego" początki swego duszpasterzowania w tym środowisku .
Przez długi czas pracował w Oświęcimiu. O prowadzonych przez niego pielgrzymkach trudnej młodzieży w 2015 r. nakręcono film dokumentalny "W poszukiwaniu zbłąkanych owiec" w reżyserii Gabrieli Mruszczak. Uczestnicy i sympatycy pielgrzymek ks. Szpaka stworzyli stronę internetową: www.doziemiobiecanej.pl, gdzie publikowane są rozmaite wspomnienia i świadectwa.