Aż 8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego. Szlachetna Paczka opublikowała właśnie trzeci "Raport o biedzie".
- Raport powstał nie z powodu historii, która się wydarzyła, ale z powodu historii, która się tworzy. Nie chodzi w niej jedynie o to, kim ludzie są, ale o to, kim mogą się stać. I to jest prawdziwy wymiar tego raportu. Nie nędza, ale nadzieje - deklaruje ks. Jacek "Wiosna" Stryczek, twórca Szlachetnej Paczki, a wolontariusze dodają, że skrajne ubóstwo to nie jest tylko metafora. To rzeczywistość, bowiem w naszym kraju wciąż ta skrajna bieda istnieje. By w nią wpaść, czasem wystarczy się tylko urodzić.
Aż 8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego. W praktyce oznacza to, że nie stać ich na realizację nawet tych potrzeb, których niezaspokojenie prowadzi do biologicznego wyniszczenia. Co czwarty rodzic samodzielnie wychowujący i utrzymujący dzieci rezygnuje z wykupu lekarstw z powodu braku pieniędzy. W co siódmym gospodarstwie domowym rezygnuje się z kolei z leczenia zębów. Prawie połowa osób niepełnosprawnych deklaruje natomiast, że nie zawsze starcza im na jedzenie. To właśnie do nich co roku dociera Szlachetna Paczka, a wolontariusze poznają ludzkie historie i starają się zmienić smutną rzeczywistość na lepszą. Pytają o przeszłość, teraźniejszość i o marzenia. Gromadzą w ten sposób nieporównywalny z niczym materiał, będący źródłem wiedzy o tym, jak wygląda dziś polska bieda.
- Jedną z poruszających historii jest opowieść o "staruszce". Pani Sylwia ma zaledwie 55 lat, ale wygląda na dużo więcej. Ludzie mówią o niej: stara, samotna, schorowana. Jest inwalidką, cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, nerwicę i żylaki, a na rękach ma bolesne zmiany skórne. Nie ma za to żadnych planów i nadziei na przyszłość. Pierwszy raz zadłużyła się, gdy zabrakło jej na jedzenie. Kolejny - gdy nie starczyło na leki. Wstydziła się prosić o pomoc. Dziś wstydzi się o czymkolwiek marzyć - opowiadają.
Opublikowany właśnie trzeci "Raport o biedzie" powstał na podstawie rozmów, które wolontariusze przeprowadzili w trakcie ubiegłorocznej edycji Szlachetnej Paczki. W projekt zaangażowało się ich wówczas ponad 11 tys. osób w 645 rejonach w całej Polsce. Odwiedzili 33 577 rodzin i podjęli decyzję o włączeniu do projektu 18 960 z nich. Dzięki temu pomoc przekazaną przez prawie 700 tys. darczyńców otrzymało niemal 60 tys. osób.
Pełny raport można znaleźć na www.raportobiedzie.pl oraz na stronie Szlachetnej Paczki.