Nowy numer 39/2020 Archiwum

Sezon zimowy w Zakopanem rozpoczęty przejdź do galerii

W Zakopanem jest coraz bardziej świątecznie i zimowo. Biało, śnieżnie, po prostu pięknie!

16 grudnia na Krupówkach przy oczku wodnym burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wraz z prezydentem partnerskiego miasta Sopot Jackiem Karnowskim oficjalnie otworzyli sezon zimowy w zimowej stolicy Tatr.

Zgodnie z tradycją zawiesili ozdoby z herbami obu miast i zapalili światełka na zdobiącej zakopiański deptak choince. Złożyli także życzenia licznie przybyłym mieszkańcom i turystom, łamiąc się z nimi opłatkiem.

Tradycją  partnerskich miast jest wspólnie otwieranie sezonu letniego w Sopocie i zimowego w grudniu w Zakopanem. Współpraca Zakopanego z Sopotem rozpoczęła się w 1993 roku i trwa bez przerwy do dzisiaj. Obejmuje ona dzielenie się doświadczeniami z pracy samorządu oraz wiele wspólnych działań kulturalnych, a także wymianę młodzieży. Podczas poprzedzającej otwarcie sezonu konferencji prasowej miała miejsce także symboliczna zamiana deski kitesurfingowej na snowboardową, której dokonali włodarze obu zaprzyjaźnionych miast z dwóch krańców Polski.

Uroczystość miała piękną góralską muzyczną oprawę. Regionalny Zespół Giewont zaprezentował kolędnicze zwyczaje, a następnie na Krupówkach otwarta została wystawa pt. "Boże Narodzenie pod Giewontem". Pokazuje ona bogate zwyczaje związane z całym okresem świąt, które przetrwały na Podhalu do dnia dzisiejszego, takie jak chociażby przygotowanie choinki, podłaźniczki, wieczerza wigilijna, pasterka, podłazy, chrzciny w dniu św. Szczepana. Prezentowane są także tradycyjne szopki, ozdoby świąteczne oraz sztuka ludowa o tematyce bożonarodzeniowej. 

Pomysłodawcą tej ekspozycji była Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza, a przygotowały ją pracownice Zakopiańskiego Centrum Kultury. Autorem fotografii jest Paweł Murzyn. Na zakończenie wszyscy mogli spróbować także tradycyjnych wigilijnych potraw.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama