Nowy Numer 29/2018 Archiwum

To nie jest głos Kościoła

Gdy opozycja widzi, że na razie nic nie może zrobić, by społeczeństwo zmieniło do niej nastawienie, liczy na to, że pomoże jej w tym biskup Tadeusz Pieronek.

Znowu zrobiło się głośno w mediach o byłym sekretarzu generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Stało się tak po ostatnim wywiadzie, którego bp Pieronek udzielił 18 grudnia Monice Olejnik w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24. Co takiego powiedział, że jego wypowiedzi są tak chętnie cytowane i komentowane przez portale, których profil jest daleki od poruszania nauczania Kościoła katolickiego?

Otóż nie po raz pierwszy okazało się, że emerytowany biskup wykorzystuje swoją popularność w niektórych mediach nie po to, aby głosić naukę Ewangelii i przybliżać ludziom Jezusa Chrystusa - którego wcielenie, niepojęty gest miłości dla całej ludzkości, będziemy wspominać za kilka dni - lecz po to, aby wygłaszać swoje poglądy polityczne. Dodajmy: bliskie obozowi zjednoczonej totalnej opozycji. Gdyby nie znajomy mi głos i twarz, powiedziałbym - słuchając użytych przez biskupa sformułowań (np. "niedemokratyczne państwo bezprawia", "ręcznie sterowane sądy", "państwo zarządzane przez wodza") - że to ktoś z jej nowych liderów. Zresztą o taki kształt wypowiedzi zapewne chodziło prowadzącej wywiad Monice Olejnik. Zamierzony efekt został osiągnięty.

Aż 18 minut z trwającego blisko 21 minut wywiadu dotyczyło spraw politycznych (co się dzieje z polską demokracją, reforma sądownictwa, rzekome łamanie konstytucji, ocena rządzących, "dobroczynne działania Unii Europejskiej" względem Polski naruszającej praworządność). Pasterz Kościoła chłostał wręcz obecnie rządzących, używając bardzo mocnych sformułowań. Oczywiście, każdy człowiek, także i biskup, może mieć swoje poglądy na tematy, które ogólnie można nazwać "politycznymi". Jednak w przypadku osób duchownych, a tym bardziej biskupów, istnieje niebezpieczeństwo, że ich wypowiedzi będą odbierane jako oficjalny głos Kościoła. I pewnie o taki odbiór słów biskupa Pieronka najbardziej chodziłoby obecnej opozycji, a także tym, którzy myślą podobnie.

To jeszcze nie wszystko. Nie jest bowiem problemem, jeśli duchowny, nawet wysoko postawiony, wypowiada się na tematy, które nie dotyczą nauki wiary i moralności. Gorzej jednak, jeśli mówi o sprawach z dziedziny moralności w sposób, który stoi w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Wówczas błędne lub niejasne poglądy prywatne mogę być utożsamiane z nauczaniem wiary. Niestety, po raz kolejny okazało się, że biskup Tadeusz Pieronek nie stanął na wysokości zadania, choć miał po temu doskonałą okazję. Mógł skorygować swoją niejasną i niefortunną wypowiedź sprzed kilku tygodni o "bohaterstwie człowieka, godzącego w swoje życie z pobudek politycznych". Wczoraj w "Kropce nad i" nie tylko tego nie zrobił, ale nawet podtrzymał swoje stanowisko.

Jest przecież różnica nazwać samobójstwo polityczne czynem bohaterskim, ale z zaznaczeniem, że się go nie popiera i w pełni akceptuje nauczanie Kościoła w tej sprawie, a mówieniem o bohaterstwie tragicznie zmarłego z jednoczesnym zrzuceniem winy na tych, „co mają jego krew na rękach”. I tu widać odklejenie od prawdy, choć ksiądz biskup mówił u Moniki Olejnik, że "nigdy nie będzie się bał jej głosić". Jak to można ze sobą pogodzić i czy głosząc to, co nie jest zgodne z nauczaniem Kościoła, można mieć jego mandat? A jeśli nie, to kto może ten mandat odebrać? O to pyta obecnie wielu katolików. Wyjaśnił to arcybiskup Marek Jędraszewski 23 listopada podczas "Dialogów u św. Anny". Powiedział wtedy, że biskup Tadeusz Pieronek nie podlega bezpośrednio metropolicie krakowskiemu, lecz Stolicy Apostolskiej. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste. Biskup Pieronek nie jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej (jest biskupem diecezji sosnowieckiej) i jedynie od wielu lat mieszka na jej terenie. Biskupowi diecezjalnemu z tytułu prawa kanonicznego bezpośrednio podlegają jedynie biskupi pomocniczy będący wikariuszami generalnymi lub przynajmniej wikariuszami biskupimi. O tym być może nie wie część zdezorientowanych wiernych naszej archidiecezji. 

I jeszcze jedno. Z całym szacunkiem dla Księdza Biskupa, profesora prawa kanonicznego, którego wykładów kiedyś słuchałem jako student teologii, pozwolę sobie zadać mu pytanie. Czy niemówienie istotnych rzeczy na ważny temat nie jest mijaniem się z prawdą? A jeśli tak, to dlaczego Ksiądz Biskup nie powiedział w ostatnim wywiadzie, a także wcześniej, że Kościół nie popiera samobójstwa w celach politycznych? Dziwnie brzmią w ustach precyzyjnego prawnika słowa: "Brzydzę się kłamstwem i dlatego będę mówił to, co uważam za prawdę - może czasem się mylę, ale z moich ust kłamstwo nie wyjdzie". Dlaczego dziwnie? Choćby z tego powodu, że każdy człowiek, gdy dowie się, że to, co uważa za prawdę moralną, może być błędem, ma obowiązek sprawdzić, doczytać i ewentualnie skorygować swoje poglądy, a nie powtarzać publicznie to samo. Bo wtedy prawda schodzi na plan dalszy, a liczy się coś innego, czyli własne zdanie. Można uważać za prawdę swoje poglądy, ale trzeba mówić: to ja tak uważam, choć Kościół naucza inaczej. Czyżby Ksiądz Biskup, który nie boi się być sobą, boi się, że z takimi poglądami nie będzie zapraszany do telewizji?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Piedar
  20.12.2017 13:52
  Cisza dla bk Pieronka, cisza dla ks Bonieckiego a Rydzyk może wszystko. Polski Kościół
  doceń 91
 • Kael
  20.12.2017 20:27
  Ale Ksiadz zdaje sobie z tego sprawę, że głos Księdza tez nie jest głosem Kościoła? Że napominanie publiczne biskupa przez prezbitera, za to że powiedział co myśli a nie powiedział tego, co Ksiądz od niego by oczekiwał, to nie jest dobra metoda ratowania przekazu Ewangelii na oczach świata, coraz bardziej Kościołowi i Ewangelii nieprzychylnemu? Cóż chciał Ksiądz osiągnąć?Odciąć się od poglądów politycznych współbrata w kapłaństwie? Przestrzec przed samobójstwem? Dołożyć ("totalnej") opozycji? Ksiądz stawia tezę o tym, ze ks bp Pieronek jest manipulowany przez opozycję, będąca częścią polskiego społeczeństwa? Czyli bp Pieronek nie myśli samodzielnie? A może powinien publicznie sypać sobie popiół na głowę, bo przeciwnicy opozycji i spontaniczni obrońcy Ewangelii starannie śledzą akurat jego wypowiedzi, żeby przylapac go na tym, co powie a czego nie powie? Coś to może Księdzu przypomina? A upomnienie w cztery oczy już Ksiądz próbował?
  doceń 88
 • jotes48
  27.03.2018 16:56
  Wolę sto razy głos biskupa Pieronka niż duchownych popierających w ciemno PISuar. Obłuda i fałsz polskiego kościoła już mi bokiem wychodzi. A panowie redaktorzy z pisowskiego tygodnika idą w zaparte w chwaleniu aktualnie rządzącej partii. Niczym jak za komuny. mam nadzieje że czytelnictwo GN co nieco spada i oby tak dalej
  doceń 0
 • jotes48
  27.03.2018 16:59
  A ojcu biznesmenie z Torunia nic krytycznego panowie nie mają do napisania - tylko ciemny lud uwierzy w te wasze opinie
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma