Już od ćwierć wieku w okresie świąt Bożego Narodzenia krakowianie mogą u franciszkanów wspólnie zaśpiewać kolędy, obejrzeć jasełka i ucieszyć się zwierzętami zgromadzonymi wokół betlejemskiej szopki.
Skoro jubileusz, to i wyjątkowa odsłona wydarzenia. Zakonnicy przygotowali kilka niespodzianek. - Jedną z nich będą odnowione elementy wystroju placu przed bazyliką. Oprócz tego pojawią się też nowe zwierzęta - króliki, które będą sobie kicać wokół szopki - opisuje br. Piotr Kantorski OFMConv, rzecznik żywej szopki.
Jak dodaje, tradycyjne części planu wydarzenia nie zmieniły się od lat. W Wigilię o godz. 22.30 życzenia świąteczne przybyłym złoży metropolita krakowski, który następnie podzieli się z nimi opłatkiem. Później wszyscy będą mieli okazję pokolędować z franciszkańskim zespołem Fioretti, a następnie udać się na Pasterkę do pobliskiej bazyliki św. Franciszka z Asyżu.
W oba dni świąt Bożego Narodzenia spotkanie będzie się rozpoczynać o godz. 14. 25 grudnia zebrani usłyszą opowieść "Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł" o. Andrzeja Zająca OFMConv, natomiast 26 grudnia "Kilka słów o Bożym Narodzeniu" powie ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista.
- Będę chciał przenieść moich słuchaczy na chwilę do Betlejem. Opowiem, jak wyglądało tam narodzenie dziecka w czasach Jezusa, a jak to przebiega obecnie. Myślę, że będą to informacje, które na pewno zaciekawią - tłumaczy ks. Węgrzyniak.
Krakowianie i przyjezdni obejrzą również jasełka w wykonaniu Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz Niezależnego Domostwa "San Damiano" w Chęcinach. Nie zabraknie radosnego kolędowania, które poprowadzą m.in. Magda Anioł i zespół Jakubowe Muszelki.
Jak zwykle, najmłodszych ucieszą żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach. Pierwszy raz uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać z modlitwy wstawienniczej.
Co ważne, z okazji 25-lecia wydarzenia powstał jego logotyp. Składa się on z gwiazdy symbolizującej Chrystusa, który rozjaśnia wszystkie mroki, i zwierzęcia, które nieodłącznie kojarzy się z franciszkańską szopką. Szczegółowy plan jubileuszowej tegorocznej żywej szopki dostępny jest pod adresem: szopka.franciszkanska4.pl.
Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. To właśnie krakowscy franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski, budując w 1992 r. pierwszą żywą szopkę.