GN 50/2018 Archiwum

Pomnikowy rok w Krakowie

100. rocznica odzyskania niepodległości przyniesie w Krakowie obfity wysyp pomników. Jeżeli wszystkie inicjatywy doczekają się realizacji, podwawelski gród z pewnością ustanowi rekord Polski.

W 2018 roku mają powstać pomniki: Armii Krajowej (tzw. Wstęga Pamięci) na bulwarze Czerwieńskim, gen. Ryszarda Kuklińskiego na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (dawniej Dworcowym), Orła Białego (ku czci bohaterów antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1956) na pl. Inwalidów, Juliusza Lea przy kładce Bernatka od strony Podgórza, Stanisława Pyjasa przed Domem Studenckim "Żaczek" oraz 6 popiersi w alei Wielkich Polaków XX Wieku w parku im. dr. Henryka Jordana: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego i Wincentego Witosa.

Ta imponująca liczba zaplanowanych do wybudowania w bieżącym roku monumentów wywołuje różne opinie krakowian. Jedni w pełni popierają taki sposób uczczenia 100. rocznicy powrotu Polski do grona suwerennych państw, drudzy narzekają na związane z tym koszty, jeszcze inni kwestionują niektóre lokalizacje, zwłaszcza pomnika AK między Wawelem i Skałką.

Z ciekawą propozycją wystąpiła w tej materii radna Małgorzata Jantos, która postuluje, aby nie wznoszono pomników ponad określony przez Radę Miasta Krakowa limit. Do dyskusji pozostaje, czy miałby to być jeden pomnik rocznie, czy też w trakcie trwania całej kadencji RMK.

2018 rok jest wyjątkowy, ale może warto zastanowić się nad pomysłem M. Jantos. Zwłaszcza że najważniejsze osoby i zdarzenia zostały już (bądź zostaną w najbliższych miesiącach) w Krakowie godnie uczczone.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy