W 2018 r. w krakowskim Muzeum Narodowym zostanie otwartych wiele nowych wystaw. W ub. roku wszystkie oddziały muzealne odwiedziło ponad 1,3 mln. osób.
- Rok 2017 był dla nas bardzo dobry. Zorganizowaliśmy 32 wystawy, w tym 5 poza krajem. Nasze oddziały muzealne odwiedziło w tym czasie ponad 1,3 miliona osób, z tego prawie 130 tys. zwiedzających podziwiało „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, a ponad 75 tys. zakończoną niedawno wystawę "#dziedzictwo" - poinformował dziś prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Otwartą 28 listopada wystawę "Wyspiański" zdołało do tej pory obejrzeć już 38 tys. osób. Wybór daty i miejsca naszego spotkania noworocznego w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 nie był przypadkowy. 149 lat temu urodził się bowiem w tej kamienicy przyszły "wszechstronny geniusz wyobraźni" - jak zwie się teraz często Stanisława Wyspiańskiego - dodał prof. Betlej.
Muzealnicy przedstawili plany na rok 2018. - W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości zorganizujemy wystawy: "Niepodległa. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego" i "Kraków 1900". Pokażą m.in. atmosferę podwawelską w której wyrósł czyn niepodległościowy - powiedział prof. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK. - Będzie można także podziwiać pochodzące z kościoła Mariackiego, odrestaurowane późnorenesansowe obrazy Hansa Suessa z Kulmbachu, ucznia Albrechta Dürera. Swoistą nobilitacją, wejściem na muzealne salony, będzie z kolei prezentacja komiksu polskiego. Zobaczymy również, jak rozwijała się po 1989 r. polska sztuka użytkowa - dodał prof. Gaweł, autor wydanej niedawno przez MNK książki "Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie...".
Na wystawie "Teraz komiks!" pokażą ponad 700 eksponatów związanych z komiksem w Polsce od 1871 r. do czasów współczesnych.
- Oryginalne prace rysunkowe m.in. Henryka Jerzego Chmielewskiego "Papcia Chmiela" i Zbigniewa Lengrena, wydawnictwa, ulotki, zabawki, pochodzą z kolekcji Wojciecha Jamy, jednego z kuratorów ekspozycji. Ciekawostką będzie odtworzenie komiksowej pracowni "Papcia Chmiela". Będzie można do niej wejść, zobaczyć np. rakietę kosmiczną którą lecieli: Tytus, Romek i Atomek oraz sfotografować się z tymi bohaterami komiksu Chmielewskiego - powiedział Artur Wabik - kurator wystawy.
Spotkanie noworoczne MNK zorganizowano w miejscu gdzie 149 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański Bogdan Gancarz /Foto Gość