Pod Wawelem obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości potrwają przez cały rok. Będą różnorodne i radosne.
- Bo, używając słów klasyka, "tu wszystko się zaczęło" - powiedział dziś prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. - Odzyskiwanie niepodległości było dłuższym procesem, nie jednorazowym fajerwerkiem. Kraków odegrał w tym procesie rolę niepoślednią. To stąd 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa, to tutaj powstała Polska Komisja Likwidacyjna, rządząca obszarem Galicji Zachodniej i Śląska Cieszyńskiego, po rozbrojeniu 31 października w Krakowie Austriaków. Ponoć podpisanie dokumentu o przejęciu władzy odbyło się wówczas na stoliku, który stoi teraz w moim gabinecie w magistracie - dodał prezydent.
Program obchodów przewiduje wystawy, koncerty, konferencje naukowe i wydarzenia sportowe. Niektóre z nich będą się odbywały w plenerze. - Wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości będziemy starali się pokazywać także przez pokazanie losów poszczególnych osób - poinformował prof. Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. - Mam nadzieję, że przy korzystnym zbiegu okoliczności rocznicę odzyskania niepodległości będziemy mogli świętować także w historycznym Domu Józefa Piłsudskiego na Oleandrach - dodał prof. Majchrowski.
Obchody rocznicowe rozpoczną się w piątek 19 stycznia w Centrum Kongresowym wielkim widowiskiem tanecznym "Drogi do wolności - historia Polski w obrazach". - Będzie to niezwykły spektakl, który opowiada historię Polski w obrazach i tańcu. Zaczynamy od konstytucji 3 Maja, przez okres walk o niepodległość i jej odzyskania, kończymy zaś wielką nadzieją "Solidarności". Wszystko opowiedziane jest m.in. szczególnym akcentem - polonezem, który zabiera widzów w taneczną podróż. Ten korowód polonezowy będzie się przewijał przez obrazy historii Polski. Zostaną pokazane zarówno wydarzenia, jak i postacie wielkich Polaków. Odnajdziemy tam wszystko, co jest bliskie naszemu sercu, co kojarzy się z niepodległością - powiedziała Romana Agnel, tancerka, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", który jest twórcą widowiska.
W lutym zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Juliusza Lea, twórcy "Wielkiego Krakowa". Od marca z kolei w Muzeum Armii Krajowej oglądać będzie można wystawę „Piękna Niepodległa”, poświęconą udziałowi kobiet w walce o niepodległość. W tym samym miesiącu rozpocznie się mający trwać do listopada cykl plenerowych happeningów baletowych "Śladami Paderewskiego". Mają one na celu artystyczne przybliżenie jednego z ojców niepodległości, fundatora pomnika Grunwaldzkiego i dobrodzieja Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kwietnia do grudnia na pl. św. Marii Magdaleny będzie można zobaczyć na wystawie "Niepodległość sfotografowana" kilkanaście wielkoformatowych zdjęć archiwalnych ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii. - Będą wśród nich unikatowe, nieznane do tej pory ujęcia scen z wyzwalania Krakowa spod władzy zaborczej w dniu 31 października 1918 r. - powiedział kustosz Andrzej Rybicki.
W sierpniu z Oleandrów wyruszy kolejny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, odbędzie się także próba ustanowienia rekordu Guinnessa w ilości par tańczących jednocześnie poloneza na Rynku Głównym oraz otwarcie wystawy "Ziemia pamięci. O tym jak Niepodległości kopiec usypano". W październiku nastąpi kulminacja wydarzeń rocznicowych. Będzie miało miejsce m.in. odsłonięcie w Parku Jordana popiersi współtwórców niepodległości, otwarcie w Muzeum Podgórza wystawy "Wolność przyszła z Podgórza", wykonanie "Te Deum" Krzysztofa Pendereckiego oraz szczególne uroczyste przypomnienie przy Wieży Ratuszowej setnej rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.