101 połączeń i 20 przewoźników umożliwiło obsłużenie ponad 5 mln pasażerów w ubiegłym roku w krakowskim porcie lotniczym, który wspiera mocno gminy w swoim sąsiedztwie. Najważniejsze zadanie w najbliższych latach to budowa zupełnie nowego pasa.
Powrót połączenia do Chicago, nowi przewoźnicy - EL AL i Ukraine International Airlines, ogłoszenie połączenia do Dubaju, a także spotkania z mieszkańcami i kolejny etap inwestycji budowy nowej drogi startowej - to wybrane najważniejsze wydarzenia minionego roku w Kraków Airport. Do listy można jeszcze dodać: rozpoczęcie remontu najstarszej części płyty postojowej samolotów i otwarcie unikatowego na skalę europejską Centrum Edukacji Lotniczej.
- W 2018 przed lotniskiem kolejne zadania, zmierzające do utrzymania tak zdywersyfikowanej siatki połączeń. Najważniejszym wyzwaniem najbliższych lat jest wybudowanie drogi startowej - podkreśla Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, który dzisiaj spotkał się na konferencji prasowej z dziennikarzami z Grodu Kraka.
- Małopolska i Kraków przyciągają. Potwierdza to struktura ruchu pasażerskiego. Nie byłoby to możliwe bez 28 nowych połączeń, w tym aż 5 do nowych krajów: Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech, Maroka i na Ukrainę. Wielu Małopolan ucieszył powrót bezpośredniego połączenia do Chicago. Nasi pasażerowie coraz chętniej korzystają również z coraz ciekawszej i różnorodnej oferty połączeń regularnych do słoneczno-urlopowych kierunków - podkreśla R. Włoszek.
Zdaniem prezesa Włoszka lotnisko jest częścią regionu, umożliwia jego dynamiczny rozwój, stąd potrzeba budowy nowej drogi startowej jest niezbędna. - Jestem przekonany, że współpraca i dialog, mający na celu także rozwój infrastruktury wokół lotniska, są niezbędne - mówi R. Włoszek.
W ciągu najbliższych 20 lat Kraków Airport planuje zainwestować w rozwój infrastruktury około miliard złotych. Prognozy ruchu pasażerskiego wskazują, że w 2036 r. Kraków Airport obsłuży nawet 12 mln pasażerów. W związku z tym niezbędna jest, m.in.: rozbudowa terminalu pasażerskiego, płyty postojowej lotniska, zmiana lokalizacji terminalu cargo.
Budowa nowej drogi startowej jest najważniejszym zadaniem inwestycyjnym stojącym przed krakowskim portem. To kluczowy element przyjętego w ubiegłym roku Planu Generalnego Lotniska do 2036 r.
W marcu 2017 r. Kraków Airport przeprowadził spotkania informacyjne w sołectwach sąsiadujących z portem lotniczym. Podczas spotkań z mieszkańcami, oprócz informacji o planowanej inwestycji, konsultowany był kształt nowego programu "Blisko lotniska", skierowanego do społeczności tych sołectw (tj. Rząska, Szczyglice, Balice, Aleksandrowice, Chrosna, Morawica, Cholerzyn, Mników). Dyskutowano też nad modyfikacją programu grantowego "Wspieramy Sąsiadów".
Niezależnie od grantów realizowanych w ramach programu grantowego Kraków Airport dofinansował w 2017 r.: budowę skweru przy Domu Ludowym w Szczyglicach, rozbudowę monitoringu wizyjnego w Aleksandrowicach, budowę ogrodzenia przy remizie OSP, monitoring wizyjny w Morawicy, "aktywne" przejście dla pieszych w Cholerzynie, zakup i montaż żaluzji w oknach sali gimnastycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Balicach oraz kącik dydaktyczny przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Mnikowie.