Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Bez prawdy nie ma autentycznej jedności

W sanktuarium św. Jana Pawła II modlili się przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich.

Centralne nabożeństwo ekumeniczne było częścią trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W modlitwie wzięli udział m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ks. Józef Bartos z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Roman Pracki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ks. Jarosław Antosiuk z parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Homilie wygłosili kolejno ks. Jarosław Antosiuk i abp Marek Jędraszewski. Obaj odwoływali się m.in. do słów Jezusa z odczytanej Ewangelii: "Pokój wam zostawiam".

- Pokój Chrystusowy to jest ten pokój, o którym śpiewali aniołowie, kiedy zwiastowali pastuszkom: "Chwała na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli". To ten pokój zwiastuje Chrystus i mówi: "Ja zostawiam wam swój pokój, dzielę się nim z wami, albowiem ja jestem pokojem, miłością; i mój pokój nie jest tylko symbolicznym pozdrowieniem, a rzeczywiście tym duchem, który będzie działał" - mówił proboszcz parafii prawosławnej.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił natomiast uwagę, że Jezus daje swój pokój "nie tak, jak świat". - Nie jest to pokój, który za chwilę będzie łamany, mimo że jest uroczyście podpisywany, tak jak to świat potrafi. I nie jest to spokój, do którego nawołują ci, którzy uważają, że najważniejsze jest, żeby nie było żadnych zewnętrznych przejawów niepokoju. Chodzi o pokój, który daje Chrystus. On sam jest pokojem - mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup podkreślał także rolę prawdy w staraniach ekumenicznych. - Bez prawdy nie ma autentycznej jedności - mówił. Cytował dekret Soboru Watykańskiego II, w którym zapisano, że "nic nie jest tak obce ekumenizmowi jak fałszywy irenizm, który przynosi szkodę czystości nauki katolickiej i przyciemnia jej właściwy i pewny sens".

W innym miejscu tego samego dokumentu napisano: "Wierni Kościoła katolickiego powinni bez wątpienia w pracy ekumenicznej troszczyć się o odłączonych braci, modląc się za nich, użyczając im wiadomości o sprawach Kościoła i pierwsi powinni wychodzić im naprzeciw". - Przede wszystkim, mając w sobie tę odwagę wychodzenia, powinni w pokorze myśleć o tym, jakimi w swoim życiu codziennym są chrześcijanami - mówił abp Jędraszewski.

Podczas nabożeństwa odczytano także deklarację o wzajemnym uznawaniu chrztu przez różne Kościoły chrześcijańskie, a zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Modlitwie towarzyszyła zbiórka na Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym Dom Łazarza i Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Homilii ks. Jarosława Antosiuka i abp. Marka Jędraszewskiego możecie w całości posłuchać tutaj:

Centralne nabożeństwo ekumeniczne - homilia ks. Jarosława Antosiuka z parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Centralne nabożeństwo ekumeniczne - homilia abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama