W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wszczepiono podskórny kardiowerter - defibrylator 13-letniej pacjentce.
Dziewczynka jest jak dotąd najmłodszym dzieckiem w Polsce, któremu implantowano w ten sposób urządzenie przywracające prawidłowy rytm serca. Zabieg wykonał prof. Marek Jastrzębski ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie we współpracy z kardiologami dziecięcymi.
Trwający około dwóch godzin zabieg wykonano 16 stycznia w nowoczesnej Pracowni Hemodynamicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD). Jak informuje Natalia Adamska-Golińska, rzeczniczka szpitala, mała pacjentka czuje się dobrze i wróciła już do domu.
Niewielkie nacięcie wykonane z boku klatki piersiowej pozwoliło kardiologom wprowadzić pod mięsień serca elektrody i urządzenie, które ma za zadanie umiarowić pracę serca w razie wystąpienia niebezpiecznych zaburzeń jego rytmu lub zatrzymania krążenia. Standardowo elektrody takiego urządzenia wszczepia się do serca przez naczynia krwionośne. Po pewnym czasie elektrody mogą jednak ulec uszkodzeniu, a wokół nich może dojść do rozwoju odczynu zapalnego lub zakażenia. Usunięcie starych elektrod jest zabiegiem trudnym i często niebezpiecznym.
- Implantacja podskórna kardiowertera to mało inwazyjny, bezpieczny zabieg. Pozwala uniknąć ingerencji wewnątrz serca. Kardiowerter działa ok. 6 lat, a później można go wymienić bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych, jakie zawsze występuje w przypadku wymiany standardowego urządzenia - tłumaczy prof. UJ dr hab. med. Marek Jastrzębski, kardiolog, który wykonał implantację.
Dziewczynka cierpiała na napadowe skurcze i bóle mięśni łydek. W rutynowo zleconym badaniu EKG okazało się, że występuje u niej arytmia. Doszło też do epizodu zatrzymania krążenia. Dziewczynka trafiła na oddział kardiologii dziecięcej USD.
- 13-latka ma przed sobą całe życie. Szukaliśmy więc rozwiązania, które będzie najbezpieczniejsze i zmniejszy ryzyko kolejnych interwencji. Stąd pomysł, aby zaprosić do współpracy prof. Marka Jastrzębskiego, który mógł wykonać zabieg implantacji kardiowertera podskórnego - mówi dr Maciej Pitak, kardiolog z USD, lekarz prowadzący pacjentkę, który uczestniczył w zabiegu.
Pierwszy podskórny kardiowerter został wszczepiony w Łodzi w 2014 roku. Od tego czasu zabiegi wykonywane są głównie u osób dorosłych. Kardiowerter, który wszczepiono dziewczynce w USD, kosztuje 78 tys. złotych. Jest kilka razy droższy niż standardowo wszczepiane urządzenie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dziewczynka w szpitalu będzie się pojawiać tylko na okresowe kontrole.