Krakowskie mosty dziedzictwa

Nowy rok zapowiada się dla Międzynarodowego Centrum Kultury nie mniej ciekawie niż ubiegły. Dziś przedstawiono plany działania tej placówki.

- Ubiegły rok był dla nas wyjątkowy m.in. ze względu na współudział naszego Centrum w wydarzeniach odbywającej się w Krakowie 41 Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był także rokiem pięknych wystaw przedstawiających m.in. czyste w formie rzeźby chorwackiego artysty Ivana Meštrovicia. Wizyty gości z zagranicy są dla nas ważne, gdyż pomagają w budowaniu sieci przyjaciół Polski, którzy będą pamiętać o naszych doświadczeniach, o naszej historii - powiedziała dziś Agata Wąsowska-Pawlik, kierująca od początku bieżącego roku krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury.

W tym czasie wystawy w MCK zobaczyło blisko 26 tys. osób. Centrum ma również ambitne plany na rok 2018. - Z jednej strony będą to przedsięwzięcia związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości, z drugiej zaś koordynacja polskich obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Będziemy się starali dotrzeć do rozmaitych grup odbiorców, także do dzieci - poinformowała dyrektor MCK. Zwróciła również uwagę na projekt "Kraków jako most". Swoistym "mostem kulturowym" między Europą a Azją będzie wystawa fotograficzna przedstawiająca turecki Stambuł na przełomie XIX i XX w.

Rocznicę odzyskania niepodległości MCK pokaże za pośrednictwem wystawy "Architektura niepodległości w Europie Środkowej" oraz towarzyszącej jej publikacji. - W książce będziemy starali się przedstawić proces dochodzenia do niepodległości w naszym regionie oraz to, jak pamięć o niej przejawiała się w kolejnych dziesięcioleciach - powiedział Łukasz Galusek, wicedyrektor MCK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..