W Krakowie gości kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków z Wołynia na Ukrainie, członków Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego w Równem.
- Przyjechaliśmy do Krakowa po śladach naszego patrona, wybitnego rzeźbiarza polskiego urodzonego w wołyńskim Nowomalinie. Spod dłuta żyjącego w latach 1812-1886 Sosnowskiego wyszły bowiem znane krakowskie rzeźby: ks. Piotra Skargi w kościele Świętych Piotra i Pawła oraz Jadwigi i Jagiełły na Plantach - powiedział Jarosław Kowalczuk, prezes Centrum. - Staramy się propagować postać Sosnowskiego i przedstawiać jak najszerzej te spośród jego prac, które zachowały się na terenie Wołynia. Dbamy także o inne pamiątki polskie, porządkując stare cmentarze katolickie, m.in. w Równem, gdzie są zabytkowe nagrobki - dodał J. Kowalczuk.
0 rzeźbach postaci monarchów na Plantach opowiadał gościom dr med. Ryszard Sobieraj z Chrzanowa, wspierający organizacyjnie ich pobyt w Małopolsce.
Sosnowski długie lata pracował w Rzymie, gdzie zmarł i został pochowany. Specjalizował się w rzeźbach o tematyce religijnej, tworzonych w białym marmurze z Carrary. Spod jego dłuta wyszła m.in. słynna figura Matki Bożej Jazłowieckiej stojąca obecnie w klasztorze niepokalanek w Szymanowie. Dwie rzeźby: "Madonna z Dzieciątkiem" oraz "Chrystus w grobie" znajdowały się do czasów powojennych w kościele parafialnym w Ostrogu. - Władze sowieckie przekazały je do zbiorów Muzeum Krajoznawczego w Ostrogu. Od 25 lat, jak na razie bezskutecznie, staramy się o ich zwrot do naszej świątyni. Zwróciliśmy się z apelem o pomoc w tej sprawie do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Jednocześnie apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie u prezydenta Poroszenki naszych starań - poinformował ks. Witold Kowalów, wywodzący się z archidiecezji krakowskiej proboszcz parafii ostrogskiej. Te starania wspiera także Centrum im. Sosnowskiego.
Goście z Równego, wśród których są nauczyciele, uczniowie, muzealnicy i przedsiębiorcy, modlili się dziś w kościele Mariackim. - Zamierzają również odwiedzić Zakopane, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Swój pobyt zakończą w niedzielę 4 lutego modlitwami w sanktuariach Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II - poinformował pomagający w organizacji ich pobytu ks. Andrzej Sawulski, sercanin, rektor placówki duszpasterskiej w Glisnem, stały spowiednik w bazylice Mariackiej.
Prezes Centrum im. Sosnowskiego Jarosław Kowalczuk z portretem patrona organizacji Bogdan Gancarz /Foto Gość