Nowy numer 29/2019 Archiwum

Zwarty wewnętrznie, czasem zbyt poważny

W rocznicę śmierci założyciela Ruchu Światło-Życie oazowicze modlili się o jego beatyfikację.

Mszy św. w intencji wyniesienia na ołtarze sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego przewodniczył moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Michał Leśniak, a kazanie wygłosił ks. Adam Podbiera, proboszcz parafii św. Józefa na os. Kalinowym w Krakowie, gdzie odbyła się wieczorna modlitwa.

- Może miał dystans do nas i my do niego, ale to był dystans, który nie krępował. Bardziej chodziło o szacunek - mówił o ks. Blachnickim ks. Podbiera, który był w gronie pierwszych pobłogosławionych animatorów oazowych. Szukając określeń, którymi można opisać założyciela oazy, mówił, że był to człowiek o silnym charakterze, świadek wiary.

- Wiarygodny - takiego słowa bym użył, myśląc o ks. Blachnickim. Wiarygodny, czyli godny wiary. Słuchając jego słów, widzieliśmy jego czyny. Nie było takiego rozjechania. Był zwarty wewnętrznie, może czasem zbyt poważny - mówił ks. Podbiera.

Po Mszy św. - zgodnie z oazową tradycją - wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek. Tym razem na każdego czekała... porcja lodów, przygotowana w lodziarni tuż obok kościoła. Mimo ponaddziesięciostopniowego mrozu chętnych na zimny deser nie brakowało.


Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 w Carlsbergu w RFN (jego grób znajduje się w Krościenku nad Dunajcem). Był założycielem Ruchu Światło-Życie. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Jesienią 2015 roku ogłoszony został dekret o heroiczności cnót ks. Franciszka. Do beatyfikacji potrzebny jest jeszcze zbadany i zatwierdzony cud, wyproszony przez wstawiennictwo ks. Blachnickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL