- Przemijanie ma sens jeżeli łączymy je z Chrystusem - mówił 11 marca abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Domu Hospicyjnym św. Łazarza w Krakowie. Eucharystia rozpoczęła akcję "Pola nadziei".
Podczas homilii metropolita krakowski nawiązał do słów Jezusa skierowanych do Nikodema: "Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni tak potrzeba aby wywyższono Syna Człowieczego".
- Tym samym Pan Jezus wskazywał na kres Jego ziemskiej wędrówki, na to, że zostanie wywyższony na krzyżu na wzgórzu Golgoty, że zawiśnie między niebem i ziemią. Ale to, że będzie w ten sposób wywyższony sprawi, iż wszyscy, którzy w Niego uwierzą, będą mieli życie wieczne - mówił arcybiskup. - Krzyż stał się od tej pory znakiem zbawienia, dającym życie wieczne - dodał.
Jak wyjaśniał, krzyż stał się znakiem dającym życie wieczne dlatego, że historia Chrystusa na nim się nie kończy, ale ma swoje zwycięskie przedłużenie w zmartwychwstaniu.
- Stąd ci wszyscy, którzy łączą swój los z Panem naszym Jezusem Chrystusem także w Jego cierpieniu i w Jego całkowitym i ostatecznym zawierzeniu Ojcu Niebieskiemu, ci wszyscy (...) mają nadzieję, że razem z nim powstaną do nowego życia - podkreślił arcybiskup.
Na zakończenie homilii, nawiązując do słów Jana Pawła II z "Tryptyku rzymskiego", metropolita krakowski powiedział: - Życie nasze, przy całym swoim przemijaniu i naznaczone niekiedy dużym cierpieniem, (...) ma sens. (...) Przemijanie ma sens jeżeli łączymy je z Chrystusem, Panem naszym.
Celem zorganizowanych po raz 21. "Pól Nadziei" jest zebranie funduszy na utrzymanie hospicjum oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób terminalni chorych. Symbolem "Pól Nadziei" jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei. Przez lata wielkim orędownikiem i przyjacielem Hospicjum św. Łazarza był Kardynał Franciszek Macharski, który corocznie włączał się w Pola Nadziei. Tegoroczną edycję "Pól Nadziei" patronatem objął abp Marek Jędraszewski.