W krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym trwają prace nad nowymi wystawami rocznicowymi. Pieczę nad nimi sprawuje ks. prof. Andrzej Witko, historyk sztuki, kierujący od niedawna placówką przy ul. Kanoniczej.
52-letni szef Katedry Historii Sztuki Nowożytnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II zastąpił na stanowisku dyrektorskim ks. dr. Andrzeja Józefa Nowobilskiego, który kierował muzeum ponad ćwierć wieku, od początków jego działalności. - Pierwsza z nowych ekspozycji, związana z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, zostanie zorganizowana w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie, podobnie jak przy ul Tynieckiej 10 gdzie mieszkał kiedyś Karol Wojtyła, znajduje się oddział naszego muzeum. Będzie ona elementem archidiecezjalnych i ogólnopolskich obchodów tej rocznicy – mówi ks. prof. Witko. Muzeum od 2005 r. nosi imię kardynała Karola Wojtyły i ma duże zbiory związane z jego działalnością jako księdza, biskupa i papieża. W muzealnych obecnie kamienicach przy ul. Kanoniczej K. Wojtyła mieszkał jako ksiądz i biskup.
- Muzeum Archidiecezjalne posiada najważniejszy na świecie zbiór związany z papieżem Janem Pawłem II. Są to zarówno pamiątki osobiste po Karolu Wojtyle oraz ogromna kolekcja tzw. papaliów - przedmiotów należących Ojca Świętego lub darów przekazywanych mu z całego świata - przypomina ks. Witko. - Druga wystawa przygotowywana obecnie przez muzeum związana jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Chcielibyśmy pokazać choć część z bogatej spuścizny narodowo-religijnej przechowywanej w placówkach kościelnych naszej archidiecezji - dodaje.
Nowy dyrektor ma szerokie plany modernizacji muzeum, które zostało otwarte dla zwiedzających w 1994 r., gdy metropolitą krakowskim był kard. Franciszek Macharski. -Poznałem wiele muzeów na całym świecie. Chciałbym więc przeszczepiać na nasz grunt to, co jest tam dobre, atrakcyjne i nowoczesne - mówi nowy dyrektor.
Zamierza jednak kontynuować te formy działalności placówki które są sprawdzone m.in. wystawy twórczości artystów współczesnych. - Chcemy otworzyć się jeszcze bardziej na młodego odbiorcę, żeby wychowywać go poprzez sztukę w wymiarze edukacyjnym, kulturowym i ewangelizacyjnym - zapowiada nowy dyrektor.
O wystawach w Muzeum Archidiecezjalnym oraz nowym dyrektorze można będzie przeczytać więcej w 11 numerze krakowskiego GN.